Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Akgünlük Bitkisinin Faydaları

Akgünlük Bitkisinin Faydaları

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan ve geleneksel tıpta da kullanılan akgünlük ya da günlük sakızı birçok rahatsızlığın bitkisel yolla tedavisinde kullanılmaktadır.

Bilimsel araştırmalara da konu olmuş günlük sakızı, bir tür çam ağacı olan günlük ağacından elde edilir.

Ülkemizde özellikle Muğla ve Fethiye dolaylarında yaygın olarak yetişmektedir.

Uzmanlar, Akgünlük bitkisinin doğadaki en etkili iltihap karşıtı bitkilerinden biri olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar akgünlük ağacından elde edilen reçinenin (günlük sakızı) faydaları ile ilgili şunları belirtiyor:

”Yapılan çalışmalarda akgünlük bitkisinin anti-enflamatuar yani iltihap önleyici etkisi olduğu; artrit gibi iltihaplı hastalıklarda ödem ve ağrıda belirgin azalma sağladığı gözlemlenmiştir. İltihaplı eklem romatizması, kireçlenme, sırt ve eklem ağrıları, hareket kısıtlılıklarını azaltmada bu bitkiden yararlanılabilir.

Ayrıca bu muhteşem bitkinin balgam söktürücü, nefes darlığını giderici özellikleriyle özellikle astım hastalarında nöbetleri azalttığı, nefes alma kapasitesini arttırdığı gözlenmiştir. Bunlara ek olarak yara iyileştirici, stres ve depresyonu gidermeye yardımcı, hafızayı güçlendirici etkileri mevcuttur.”

Uzmanlar ayrıca Akgünlük bitkisinin kanser hastalığında, tümör büyümesini önleme, kötü hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını engellemede de etkili olduğunu vurguluyor.

Günlük sakızı ateş düşürücü (antienflamatuar), mikrop öldürücü (antiseptik), sakinleştirici, sindirimi kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, diüretik, tonik, zihin açıcı faydaları nedeniyle çok eski zamanlardan beri kullanılan bir bitkisel yağ ve reçine türüdür.

Günlük sakızı içerisinde bulunan uçucu yağ asitleri insanlara güven duygusu vermektedir.

Kronik yorgunluk şikayeti olanların günlük ağacı sakızı kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir.

Mideyi ve bağırsakları temizler. Ülsere ve basura faydalıdır.

Bu sakız tonik olarak da kullanılabilir. Cilt gençleştirici ve kırışıklıklara çözüm olması ile de kullanılır. Ciltte oluşan lekelere ve yaralara sürüldüğünde yaraları hızla iyileştirir, cilt lekelerini yok eder.

Ülser, kolit, ishal, romatizma hastalıkları, akneler, adet düzensizliği, sistrit, sakinleştirici, karaciğer hastalıkları, tümör, akciğer hastalıkları, yara bakımı, ruhsal problemler, kan sulandırıcı, tansiyon dengeleyici, kalp hastalıkları, ses kısıklıkları, antiseptik parazit giderici olarak yararlanılmaktadır.

Uyuz ve mantar gibi hastalıklarda merhem ya da yakı şeklinde uygulanması fayda verir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: