Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Kalp Dostu Alıç Faydaları ve Alıç Çayı Hazırlanışı

Kalp Dostu Alıç Faydaları ve Çayının Hazırlanışı

Bir sonbahar meyvesi olan alıcın faydaları, çayının yapılışı ve alıç ile bilmeniz gereken tüm bilgiler bu yazımızda.

Alıç; 10 metreye kadar uzayabilen dikenli beyaz ve pembe çiçekleri olan bir ağaçtır. Hafif ekşimsi tadı olan meyveleri kırmızı, yeşil, pembe ve sarı renklerde olan meyvelerinin her birinin kendine has lezzeti bulunmaktadır. Hem çiçeği hem de meyvesi yönünden şifa kaynağı olan bu bitki Anadolu’nun hemen hemen her yerinde yetişmektedir.

Alıç Meyvesi ve Alıç Çayı Faydaları

Kalp hastalıkları tedavisinde ilk sıralarda yer alan alıç özellikle “miyo kardiyo distrofi” diye anılan kalp kası gevşekliği ve kalp kası zafiyetinin tedavisinde kullanılmaktadır. Kalp semptomlarını iyileştirici özelliği de olan bu bitki hem geleneksel hem de modern tıpta sıkça kullanılan bir meyvedir. Yapılan araştırmalarda kalp yetmezliği olan hastalara yapılan performans tolerans testlerinde iyileşme ve kalp hastalarının sıkça karşılaştığı egzersiz yaparken çarpıntı halsizlik ve nefes darlığı problemlerinde de gözle görülür iyileşme sağladığı saptanmıştır.
Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre alıcın kan dolaşımını artırdığı ve organlara daha fazla oksijen gitmesini sağladığı görülmüştür. Bu sebeple kan dolaşımına bağlı olarak ortaya çıkan el ve ayaklarda üşüme problemleri yaşayan hastalara tavsiye edilen bitkiler arasında yerini almıştır.Bunun yanı sıra damar sertliği problemleri olan hastaların da tüketmesi önerilmektedir.
Sinir sistemini yatıştırır, stresi azaltır ve sakinleştirici özelliği vardır. İdrar söktürücü ve anti-müshilaj (kabız yapıcı- ishal kesici) etkisi de bulunmaktadır.Kanda bulunan kötü kolesterol ve yağ oranını düşürmekte kalp ve akciğer çevresinde oluşan yağlanmayı engellemektedir.
Ayrıca bağırsak enfeksiyonlarına ve tenyalara da oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk ve korkulu rüyalar görmeye karşı da kullanılır.

 Alıç Çayı Nasıl Yapılır?

Çayı yapılırken yapraklarından ve meyvelerinden faydalanabilirsiniz. En faydalı yeri olarak yaprakları gösterilmektedir fakat yaptığınız çaya aroma katmak için meyvelerini de kullanabilirsiniz.

2-3 bardak çay yapmak isterseniz: 1 tatlı kaşığı kurutulmuş alıç yaprağı ve yine 1 yemek kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş meyvelerini kaynayan suyun içine atın ve 15-20 dakika bekletin ve beklettikten sonra süzüp için. Tekrar söylediğimiz gibi çayı hazırlarken yaprak ve meyveleri isteğinize göre tek başına da kullanabilirsiniz. Bazı diyetisyenler alıç yapraklarının iştahı azalttığını söylemektedir. Eğer diyetinize destek istiyorsanız yapraklarını salata yaparak da tüketebilirsiniz.

Alıç Yan Etkisi Var mıdır?
Çayının gözle görülür bir yan etkisi belirtilmemesine rağmen çok hafif mide bulantısı, baş dönmesi, kaşıntı, çarpıntı gibi problemler görülebilmektedir. Bunun yanı sıra gebe ve emziren annelerin tüketmemesi önerilmektedir. Herhangi bir nedenle ilaç kullanan hastaların doktora sormadan kullanması tavsiye edilmemektedir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: