Beslenme, Şifalı Bitkiler

Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir

Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir

Andız Pekmezi Hakkında Bilgi

Andız bir çam ağacı cinsi olup, ülkemizde en çok Toroslar Bölgesinde yetişen bir ağaç türüdür. Servigiller ailesine ait olan bu ağaç bir ardıç türüdür.

Andız meyvelerinin içerisinde sert bir çekirdek vardır ve bu çekirdeklerden tespih yapılmaktadır. Andız ağaçlarının çoğalması için bir de ardıç kuşuna ihtiyaç vardır. Ardıç kuşları, andız tohumlarını yerler ve mideleri ile dış kabuğu sindirdikten sonra kalan çekirdeği dışarı atarlar. Böylelikle toprakla buluşan iç çekirdek filizlenebilir. Bu meyvenin dış kabuklarından ise andız pekmezi yapılmaktadır.

Andız pekmezi Antalya Akseki’de, Kars, Mersin Silifke ve Giresun gibi yerlerde bulunan andız ormanlarından elde edilen tohumlardan yapılmaktadır. Tohumların toplanması için Orman Müdürlüklerinden izin alınmaktadır.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Uygun şartlarda yapılan ve uygun koşullarda saklanan andız pekmezinin sağlık için oldukça faydalı etkileri bulunur. Bu pekmez, özellikle cilt kaşıntıları, sedef, öksürük, basur, alt ıslatma gibi sağlık sorunlarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda, alerji ve egzama gibi sorunlarda da vücuda kuvvet vererek bu rahatsızlıkları engelleyebilmektedir. Bunların yanında, andız pekmezinin saçlara kuvvet verdiği, karaciğere iyi geldiği, göğsü yumuşatarak balgam söktürdüğü ve kanı temizlediği de söylenmektedir.

Bunların yanı sıra andız pekmezi ağır bir pekmez olduğundan tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Günde iki çay kaşığı gibi bir ölçü dahi kafidir. Ayrıca; şeker hastalarının tüketimine uygun bir besin değildir. Kilo problemi olanlarında andız pekmezini kullanırken çok az ve ölçüyü kaçırmadan tüketmeleri gerekmektedir.

Andız pekmezi üretimi zor olan ve bu nedenle az oranda üretilebilen bir pekmezdir. Andız pekmezi alırken iyi bir araştırma yapılmalı ve en kaliteli andız pekmezi temin edilmeye çalışılmalıdır.
Andız Pekmezinin Fiyatı: Fiyatı marka ve kaliteye göre değişmektedir. Fiyatı markasına göre 25 TL ile 100 TL arasında (kilogram fiyatı) değişmektedir.

Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

Ormanlardan toplanan andız ağacının tohumları dövülerek ezilir. Daha sonra ezilmiş tohumlar su ile karıştırılır ve bir kaç gün bu haliyle bekletilir. Meydana gelen andız şırası kaynatılarak andız pekmezi elde edilir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: