Beslenme, Şifalı Bitkiler

Aspir Otu Yalancı Safran Faydaları

Aspir Otu Yalancı Safran Faydaları

Aspir Otu Hakkında Bilgi

Aspir otu papatyagiller familyasından olup, bilimsel adı Carthamus tinctorius’dur. Sarı, beyaz, kırmızı ve turuncu renklerde çiçek açan bir bitkidir. Bilinen diğer isimleri, kır safranı, boyacı aspiri, yalancı safran papağan yemi, haspir’dir. İngilizce’de ise safflower olarak bilinir.

Anavatanı Arabistan Yarımadası olup, İran, Hindistan, Pakistan gibi ülkelere yayılmıştır. Türkiye’de Anadolu’da yabani olarak rastlanmakta ve ekimi de yapılmaktadır. Benzerliği sebebiyle ticarette safran bitkisiyle sık sık karıştırıldığından “yalancı safran” denilmektedir.

Aspir, kuraklığa dayanıklı, yazlık karakterde ve ortalama 110-140 gün arasında yetişebilen tek yıllık bir uzun gün yağ bitkisidir. Aspir, genellikle 80–100 cm arasında boylanabilir, dikenli ve dikensiz formları olan, dikenli formların dikensizlere göre daha fazla yağ içerir. Sarı, beyaz, krem, kırmızı ve turuncu gibi değişik renklerde çiçeklere sahiptir.

Aspir Otu Faydaları Neler?

Aspir otu, linoleik asit bakımından zengin olduğundan, bu yağ asitleri omega asitlerinin bitkisel kaynakları olması bakımından önemlidir.

Ayrıca yapılan bazı çalışmalarda bu bitkinin prostat ve göğüs kanserine karşı koruyucu etkisinden söz edilmiştir.

Ayrıca yağ yakıcı etkisinden dolayı zayıflama ve yakma’da kullanılagelmiştir. Bunun yanı sıra zengin protein içeriği nedeniyle vücut kas kütlesini arttırıcı etkisi de vardır.

Kabızlığa karşı faydalıdır ve metobolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Cilt hücrelerini yenileyici etkisi nedeniyle, gençleştirici ve doğum çatlakları ve cilt lekelerini azaltıcı etkisinden söz edilebilir.

Ayrıca, diğer pek çok omega kaynağı besinler gibi kolesterolü dengelemeye ve kalp sağlığını korumada etkilidir.

Ancak, aspir yağı omega formlarının daha çok omega-6 versiyonunu içermektedir. Bilindiği gibi Omega formlarından sağlık açısından daha faydalı olan versiyonu Omega-3’tür.

E vitami açısından da zengin olan aspir yağı, fosfor, demir gibi mineraller de ihtiva etmektedir. Aspir yağı alırken soğuk press sıkılmış olanı tercih edilmelidir.

Aspir Yağı, romatizma olan bölgeye sürülürse romatizma ağrılarını hafifletir.

Aspir (Yalancı Safran) Nasıl Kullanılır?

Aspir tohumu ve çiçeği kurutulduktan sonra kaynatılarak kullanılır. Ayrıca, tohumlarından aspir yağı elde edilir.

Bu bitkinin çiçekleri boya sanayinde gıda ve kumaş boyası yapımında kullanılırken, aspir tohumları ise yağ sanayinde kullanılır.

Aspir yağı, yemeklik yağ olarak kullanıldığı gibi sabun, cila, vernik, boya yapımında da kullanılır.

Ayrıca, biyoyakıt üretiminde bu bitkiden faydalanılır. Küspesi hayvan yemi olarak değerlendirilir. Ayrıca; kuş yemi olarak da bu bitki kullanılır özellikle papağanlar ve güvercinler için tercih edilir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: