Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Ayı Üzümü Faydaları Nelerdir, Çayı Nasıl Yapılır?

Ayı Üzümü Faydaları Nelerdir, Çayı Nasıl Yapılır?

Ayı Üzümü Nedir, Nerelerde Yetişir?

Ayı üzümü; Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da alanı bulmuş, ülkemizde de Kuzey Anadolu’nun taşlık alanlarında ve iğne yapraklı ormanların olduğu bölgelerde yetişen şifalı bir bitkidir. Antioksidan bakımından zengin olan meyvelerinin yanı sıra yaprakları kurutulup çayı yapılarak da tüketilebilir. Sağlık alanında kullanımı 13. Yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Fundagiller ailesine mensup olan bu şifalı bitki İngilizce bearberry olarak bilinir. Flavonoidler, tannik asit, ursolik asit, gallik asit bakımından zengindir. Ayı üzümü kırmızı tonda renge sahiptir.

Ayı Üzümü Faydaları Nelerdir?

Hakkında yapılan araştırmalar idrar ve mesane iltihaplarının tedavisinde oldukça etkili olduğunu ortaya koymuştur. İdrar söktürücü ve böbrekleri temizleme özelliği ile vücuttan toksin atılımını sağlar. Yaprakları ile hazırlanan ayı üzümü çayı da pek çok ülkede iltihap giderici özelliği ile kullanılmakta ve gerekli güveni sağlamış durumdadır.
Baş ağrısını kesici özelliğinin yanı sıra bağırsak rahatsızlarına karşı da faydalıdır. Bazı kültürlerde yaprakları yakılıp tütsülenerek baş ağrısının giderilmesinde kullanılmıştır.
Antioksidan ve antibakteriyel özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve yine antioksidan özelliği ile yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı vücudu korur.
Halk tababetinde ayı üzümünün düşük riskini ortadan kaldırdığına inanılmaktadır. Bu konuda kullanılmadan önce hekime danışılmasında fayda vardır.
Ağrı ve sancıları kesme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca yara, yanık ve çürüklerin iyileştirilme sürecini hızlandırmaktadır.
E.coli gibi bakteriler üzerinde etkisi yüksek olup, bağırsak rahatsızlıklarına karşı kullanılabilir.

Ayı Üzümü Çayı Nasıl Yapılır?

100 gr kadar yaprakları yaklaşık 1.lt suda haşlanır. Mesane ve idrar yolları iltihaplanmalarında ara ara hastaya fincan ile verilir.

Önemli Hatırlatmalar: Aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır. Kusma, ateş, kulak çınlaması, titreme, sırt ağrısı, yeşilimsi idrar, ciltte renk değişikliği gibi sorunlara neden olabilir. Bu tarz durumlarda kullanımı bırakılmalıdır. Nadiren de baş dönmesi ve mide bulantısına yol açabilir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: