Genel, Şifalı Bitkiler

Böğürtlen Yaprağı Çayı Faydaları

Böğürtlen Yaprağı Çayı Faydaları

Böğürtlen Yaprağı ve Böğürtlen Yaprağı Çayının Faydaları

Eski çağlardan bu yana, böğürtlenin yaprakları, özellikle Avrupa ve Asya’da, tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Böğürtlen yapraklarında bol miktarda C vitamini ve tanen bulunmaktadır. Böğürtlen yapraklarında bulunan yüksek orandaki tanen ve C vitamini ishali giderir, boğaz iltihapları için gargara olarak kullanılabilir, yaralar ve döküntüleri için kompres olarak kullanımının yararlı sonuçlarının olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca; ödem atıcı ve tansiyon düşürücü özelliği vardır. Gözlere çok iyi gelmektedir. Ağız ve dişlerde meydana gelen iltihaplanmaya çok iyi gelmektedir.

Yaklaşık iki bin yıl önce, Roma ordusunda doktor Galenos askerlerin diş etlerini kuvvetlendirmek ve fiziksel dirençlerini arttırmak amacıyla böğürtlen yaprakları çiğnemelerini sağlamıştır.

Böğürtlen yaprağı çayı hem ağır hem de hafif adet akışını düzenlemeye yardımcı olur ve mide rahatsızlıklarında etkili olduğu görülmüştür.

Yüksek C vitamini ve tanen içeriği, böğürtlen yaprağı çayının deri döküntülerini, ağız ya da boğaz iltihaplarını ve ishali hafifletmesi için yararlıdır. Bununla birlikte, yaprakları C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve doku onarımını destekler.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Ayrıca böğürtlen yaprağı çayının bilinen bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Çok aşırıya kaçmadan gönül rahatlığı ile içilebilir.

Böğürtlen Yaprağı Çayı Tarifi

2 çay kaşığı böğürtlen yaprağı 1 su bardağı kaynar suyun içine atılır ve kendi halinde kaynatılmadan 10 dakika demlemeye bırakılır. Bal ile tatlandırılıp içilebilir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: