Beslenme, Şifalı Bitkiler

Böğürtlen Faydaları Nelerdir

Böğürtlen Faydaları Nelerdir

Böğürtlen Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen; gülgiller familyasından çok şifalı bir bitkidir. Blackberry, diken çileği, yabani üzüm, diken dutu, kedi dutu gibi değişik isimlerle de bilinir. Özel bir yetişme alanı istemeyen bu bitki yol kenarlarında, bahçe çitlerinde, fundalıklarda kendiliğinden yetişmektedir.

Böğürtlen Faydaları Nelerdir?

Anti-kanser özelliği ile akciğer kanseri, kolon kanseri ve özofagus kanserine karşı koruma sağlar. Böğürtlen üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar kanserli hücrelerin çoğalmasını önlediğini kanıtlamış ve tümör gelişimi de önlediğini ortaya koymuştur.

Kan damarlarının iç yüzeyini kaplayan ve endotel olarak adlandırılan yapıyı korur. Bu da damar hastalıklarının önlenmesi anlamına gelir.
DNA yapısını koruyarak DNA hasarı oluşumunu en az seviyeye indirir.

Yapılan araştırmalar düzenli tüketiminin yaşa bağlı hafıza problemlerine karşı koruyucu olduğunu ortaya koymuştur. Yine yaşa bağlı motor ve norolojik fonksiyonların da azalmasını önlediği kanıtlanmıştır.

Sağlıklı kalp için de böğürtlen tüketimi önem arz etmektedir. Birçok kalp hastalığına karşı koruma sağlayan bu bitki, kanın düzgün pompalanmasını sağlar. İçeriğindeki magnezyum sayesinde kan basıncını düzenler, kalp damar sağlığını korur.

Vitamin ve mineral bakımından zengin oluşu bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.

Güçlü kemikler için gerekli olan kalsiyum ve magnezyum gibi miralleri bünyesinde ihtiva eder.

Böğürtlen sağlıklı ve güzel bir cilt için de vazgeçilmezdir. İçerdiği yüksek artioksidanlarla cildi korur ve kırışık oluşumunu engeller.

Göz sağlığı için de önemli bir yere sahip olan böğürtlen katarak ve gece körlüğü gibi göz hastalıklarına karşı koruma sağladığı gibi, ışık radyasyonlarının yol açtığı zararlara karşı da koruma sağlar.

İçeriğindeki K vitamini ile kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Hafif yaralanmalarda ve yaraların iyileşmesini sağlar. Yine K vitamini sayesinde osteoporoz hastalığına karşı da koruma sağlar.

Gebelikte de rahatlıkla kullanılabilecek bir besindir. Hamilelikte iyi bir atıştırmalıktır ve serinlik verir. Yine doğum sırasında oluşabilecek doğum defektleri riskini azaltıcı etkisi vardır. Doğal folik asit kaynağı oluşu hücre ve dokuların optimum büyümesine katkı sağlar.

Yapraklarından yapılan lapa kan damarlarının büzülmesine yardımcı olur. Bu da hemoroid için faydalıdır. Bununla birlikte ciltteki ağrı ve yangıları hafifletir. Yara iyileştiricidir.

Böğürtlen Nasıl Kullanılır

Doğrudan meyveleri yenilebildiği gibi ülkemizde reçeli, marmelatı, sosu ve suyu da yapılmaktadır. Ayrıca şarap yapımında da kullanılıyor.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: