Beslenme, Genel

Çam Kozalağıyla Yoğurt Mayalama

Çam Kozalağıyla Yoğurt Mayalama

Kozalakla yoğurt mayalama. Hiç bir şey kalmadı da kozalak la mı yoğurt mayalamaya demeyin, çam kozalağı ile yoğurt mayalamak normal yoğurt mayalamak gibi. Ayrıca hem kolay hem zevkli. Kattığı Aromayı ise söylemeye bile gerek yok…

Yapılan araştırmalara göre, çam kozalağı ile mayalanmış yoğurt ekşimiyor, içerisinde yer alan enzimler iki katına çıkıyor. Bu yöntem bir çoğumuz için yeni olsa da, Eskişehir bölgesinde 100 yıldır yoğurt mayalarken kullanılan bir yöntem.

Hem çam kozalağının kokusu ve aroması yoğurda farklı lezzet veriyor. Çam kozalağı ile yapılan yoğurdun ayranı köpüklü oluyor. Kaymağı ise kalın.

Çam Kozalağı İle Yoğurt Nasıl Mayalanıyor
Tarif 1

Malzemeler

2 litre süt
1-2 adet orta boy yeşil çam kozalağı. (Kozalaklar muhakkak yeşil olmalı)

Yapılışı

Sütü normal bir çelik tencereye aktarın. Ocağı orta ateşte ayarlayarak pişirmeye bırakın.

Süt kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve sütü 10-15 dakika kısık ateşte pişirin. Daha önceden hazırlamış olduğunuz cam kaba, veya yoğurt mayalamaya uygun bir kabın içerisine pişen sütü aktarın. Normal mayalama duruma gelene kadar sütün soğumasını bekleyin.

Kıvamını anlamak için serçe parmağınızın ucunu sütün içine batırın ve 10’a kadar sayın. Bu ısıdan parmağınız rahatsız olmuyorsa sütün mayalanma vakti geldi demektir.

Önceden iyice yıkadığınız çam kozalaklarını içi süt dolu kaba koyun. Kozalakları koyduktan sonra yoğurt kabının ağzını kapatın ve daha önceden sütü nasıl mayalıyorsanız o şekilde mayalayın. Uygun görülen mayalama yöntemi, üzerinin örtülerle kapatılıp on saat kadar bekletilmesidir.

Mayalama süreci sonunda yoğurdu buzdolabına koyup 2 saat dinlendirin. Dinlendirme süresi bittikten sonra içindeki kozalakları çıkarın ve yoğurdu yeniden buzdolabına koyun. Harika aroması ile yoğurdunuz hazır.

Afiyet olsun..


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: