Genel, Şifalı Bitkiler

Ceviz Ağacı Altında Niçin Oturulmaz

Ceviz Ağacı Altında Niçin Oturulmaz?

Ceviz ağacı insan için her şeyiyle fayda sunan muhteşem bir bitkidir. Yaprağı ayrı şifa, meyvesi ayrı, yağı ayrı bir şifadır. İçeriğinde barındırdığı vitamin ve mineraller onu doğal bir eczane haline dönüştürmektedir.

Kalp sağlığından beyin sağlığına kadar önemli faydaları bulunan cevizle ilgili Anadolu insanında ‘Ceviz ağacının altında oturulmaz, erken öldürür’ diye bir kanı vardır. Peki bunun bilimsel bir açıklaması var mıdır? Gelin birlikte bakalım.

Ceviz Altında Neden Oturulmaz

Ceviz üzerine gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalar onun bir özelliğini daha ortaya çıkardı. Cevizin fotosentez ve solunum mekanizması içerisinde havaya sülfür gazı salgıladığı görülmüştür.

Sülfür gazı yapısı gereği diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve dibinde oturan kişide sersemlik ve uyuşukluğa neden olur.

Halk arasında yaygınlaşan bu deyimin nedeni işte bu sülfür gazıdır. Ceviz ağacı altında uzun süreli oturan kişi de bazı sorunlara neden olabilir.

Ceviz Ağacının Salgıladığı Sülfür Gazının Ozon Tabakasını Tamir Etme Özelliği Vardır

Ne hikmettir ki ceviz ağacının salgıladığı bu sülfür gazının harika bir özelliği vardır. O da ozon tabakasını tamir etme özelliği. O yüzden ceviz dikmek, ceviz yetiştirmek bir ülke hatta dünya ülkelerinin ortak görevi olmalıdır.

Uygun bir yeriniz varsa ilk işiniz ceviz ağacı dikmek olsun.

Siz de bu yazıyı paylaşarak daha çok kişinin bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: