Beslenme, Şifalı Bitkiler

Çok Yönlü Şifa Kaynağı Üvez

Çok Yönlü Şifa Kaynağı Üvez

Üvez ağacı, gülgiller familyasından bilimsel adı, “Sarbus aucuparia” olan meyveleri buruk bir tada sahip Karadeniz ve Kuzey Batı Anadolu’da yetişen meyvesi olan bir bitkidir. İngilizce de üvez ağacı ve taksonları “rowanberries” olarak bilinmektedır. Üvez kurusu ağacı atıl topraklar üzerinde yetişebilen ve su isteği az olan bir ağaçtır. Meyvesinin hasadı kışa doğru yapılır.

Alternatif tıpta adı sık olarak geçen üvez bitkisi, Farmakolojik olarak da oldukça fazla ilgi görmektedir. Özellikle kış hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olduğu bilinen 5-10 metre yüksekliğindeki üvez ağacının ülkemizde de 11 farklı türü bulunmaktadır.

Mayıs-haziran aylarında çiçek açan bitkinin meyveleri yaz sonu-sonbahar başı gibi olgunlaşmaya başlıyor.

Kışın yapraklarını döken, pennat yapraklı üvez ağacı özellikleri ile kolaylıkla tanınabilen bir ağaçtır. Meyveleri ise küre veya armut şeklinde sarı, kahverengi ya da kırmızı renktedir. Ülkemizde en yaygın olanı kuşüvezi olarak bilinir.

Üvez Meyvelerinin Faydaları

Üvez meyveleri bol miktarda fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum, demir, bakır ve manganez içermektedir. Karoten seviyesi oldukça yüksektir. C vitamini bol miktarda içerir.

Bağışıklık sistemini güçlendirme, solunum ve sindirimi rahatlatma, bazı kanser türleri ve çeşitli bakteriyel enfeksiyonları azaltma gibi etkileri vardır.

Göz sağlığına faydalıdır. Bazı göz hastalıklarına karşı etki ettiği bilinmektedir.

Geleneksel olarak, solunum yollarından oluşan iltihaplanmaları azaltmak, boğaz ağrıları ve astımı hafifletmek için kullanılmıştır.

Lif bakımından zengindir. Cilt sağlığını koruyucu ve tedavi edici özelliği olan sorbik asit ve askorbik asit gibi çeşitli antioksidanları yüksek miktarda barındırır.

Uzun süre devam eden öksürüğün kesilmesine yardımcı oluyor, balgam söktürücü bir etki oluşturuyor.

Nasıl Tüketilmelidir

Çiğ tüketildiğinde belirli bir miktardan sonra zehirli bazı etkiler gösterebileceği bazı kaynaklarda geçmektedir. Bu zehirli etki böbreklere zarar verebilir. Bu etkinin nedeni yüksek düzeyde parasorbik asit içermesinden ileri gelir.Bu nedenle çeşitli işlemlerden geçirilmiş hali güvenle tüketilebilir. Buna göre tüketim amacına göre ısıtılma veya dondurulma gibi işlemlere tabi tutulur.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: