Beslenme, Genel

Damla Sakızı Reçeli Nasıl Yapılır?

Damla Sakızı Reçeli Nasıl Yapılır?

Damla Sakızı Reçeli Yapılışı, Sakız Reçeli Nasıl Yapılır?

Damla sakızının verdiği ferahlık ve eşsiz aroma ile sakız reçelini muhakkak denemelisiniz. Ege Bölgesinde ve Hatay ilimizde kullanımı yaygın olan damla sakızı reçeli nasıl yapılır, nasıl yenir?

Sakız Reçeli Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
1 fincan dövülmüş damla sakızı
Yarım adet limonun suyu
2 su bardağı şeker
1 su bardağı su
1 adet yumurtanın akı (kıvamı artırmak için)

Sakız Reçeli Yapılışı:
Bir tencere içerisine yukarıda miktarını vermiş olduğumuz su ve şekeri koyup kaynatın. Orta ateşte şekerler iyice eriyince içerisine yumurta akını ekleyin. Yaklaşık 10 dakika da bu şekilde kaynatın. 10 dakikanın ardından yumurta akını bir kaşık yardımıyla tencereden alın ve ocağın altını kısın. Şerbet kıvamına ulaşınca limon suyunu ilave edin ve ocağı kapatın. Ilımaya başlayınca bir mikser yardımı ile şerbet beyaz görünüm alana kadar (köpük köpük olana kadar) karıştırın. Köpük köpük olunca içerisine damla sakızını ekleyip karıştırmaya devam edin. Koyulaşıp macun kıvamı aldıktan sonra cam kavanoza aktarın ve serin, kuru ve karanlık bir yerde muhafaza edin. Tavsiyemiz buz dolabında saklamanızdan yana. Çünkü buzdolabında çok fazla katılaşır.

Sakız Reçeli Nasıl Yenir?

Doğrudan kahvaltınızda yiyebileceğiniz gibi, muhallebilerinize de katabilirsiniz. Yine kahvenin yanında ikram ettiğiniz suyun içerisine bir kaşık sakız reçeli koyup damaklarda harika bir etki bırakabilirsiniz.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: