Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Dulavrat Otu Çayı ve Yağının Faydaları

Dulavrat Otu- Kanı Temizler Saçlarınızı Güçlendirir

Yağı ile Saç dökülmesini önleyen ve saçınızı gürleştiren, çayı ile kanınızı temizleyen Dulavrat Otu Faydaları, yağının nasıl yapıldığı, çayının yapılışı kısaca bu bitki ile ilgili her şey bu yazımızda.

Dulavrat Otu Nedir? Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu bölgelerindeki kırsal kesimlerde, yol kenarlarında yetişen çok yıllık otsu bir bitkidir. 30 ila 60 cm boylarında nemli ve gölgelik yerleri seven bir ottur. Yaz aylarında açan parlak morumsu veya kırmızı çiçek açar. İri yapraklıdır, yapraklarının altı tüylü, beyaz renkli ve damarlıdır. Dulkarıgömleği, hanımyaması, pıtrak gibi isimlerle de anılır. Yaprakları Doğu Anadolu’da sebze olarak tüketilir.

Kök ve yapraklarında inülin, tanen, uçucu yağ, acı glikozitler ve mikrop kırıcı maddeler içeren dulavrat otu özellikle kan temizlemede oldukça faydalı olduğu değerlendirilmektedir.

Dulavrat Otu Çayı ve Yağı Faydaları

Dulavrat otu kökünden ve yapraklarından elde edilen çayın, halk arasında bilinen en yaygın faydası kanı temizlemesidir.

İdrar söktürür.

Gut hastalığı tedavisinde etkilidir.

Sindirimin kolaylaşmasını sağlar.

Saç dökülmesini önler.

Kansere karşı koruyucudur.

Hiv virüsüne karşı koruyucudur.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Bedeni güçlendirdiği düşünülmektedir.

Yağlı ciltlerin normalleşmesini sağlar.

Egzema ve sedef hastalıklarının iyileştirilmesinde katkısı vardır.

Yağı  saçı güçlendirir. Yağ yanıklarının iyileştirilmesinde kullanılır.

Dulavrat Otu Nasıl Tüketilir?

Kökü ve yaprakları kurutularak çay olarak tüketilebilir. Bu bitkiden elde edilen yağ zeytinyağı ile karıştırılıp kullanılabilir. Ayrıca bu yağ kozmetikte de kullanılmaktadır.

Dulavrat Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Hazırlanışı: Kökü veya yapraklarından 3 gramı 200 ml suya konularak kaynatılır. Yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır. Günde iki defa tüketmeniz yeterli olacaktır.

Dulavrat Otu Yağı Yapılışı ve Kullanımı

Yapılışı: 2 avuç bitkinin kökü ince ince kıyılır. Bir kavanoza koyarak üzerini kaplayacak kadar sızma zeytinyağı ekleyin ve 6 hafta boyunca güneş gören bir yerde bekletin. Arada bir kavanozu sallayın. 6. haftanın sonunda kavanozu kaynar suya koyup bir müddet kaynatın. Daha sonra temiz bir bez vasıtasıyla süzün.

Kullanımı: Yağını saç için kullanacaksanız yeterli miktarda yağı saç diplerinize masaj yapar şekilde uygulayın. daha sonra saçınızı yıkayıp, durulayın. Yağ yanıklarında kullanılacaksa bir pamuğa sürün ve yavaş yavaş yanık olan bölgeye sürün.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: