Beslenme, Şifalı Bitkiler

Dut Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilmelidir?

Dut Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilmelidir?

Dut Hakkında Kısa Bilgilendirme

Dut; dutgiller ailesinden anavatanı Çin olan bir bitkidir. Ülkemize göçler sayesinde ulaştığı düşünülmektedir. 20’nin üzerinde türü olduğu bilinen dutun en çok bilinenleri beyaz dut, karadut, kırmızı dut, Çin dutu, ıhlamur dutudur.

Dut ağacının hem kerestesinden hem yapraklarından hem de meyvelerinden faydalanılır. Meyvesi kurutulup da tüketilebilir. Pestil ve pekmez yapımında da kullanılır. Yaprakları ise ipek böcekçiliği yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır.

Dut Faydaları Nelerdir?

Protein açısından zengin olan dut antioksidanlar açısından da zengindir. A, C, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, folat, demir, tiamin, niasin bakımından da zengindir. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olan dut kabızlığa, şişkinliğe karşı faydalıdır.

Antioksidanlar bakımından zengin oluşu serbest radikallerin vücuda zarar vermesini önler. Yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı vücudu koruduğu gibi kansere karşı da koruyucudur.

Demir minerali içermesi ile kırmızı kan hücresi üretimine katkı sağlar. Kanı temizler. Çin tıbbında kan ve kan ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi; gribe soğuk algınlığına karşı koruma sağlar. Öksürüğü keser. Doğal bir antibiyotiktir.

Kandaki iltihaplanmayı gidermek için beyaz dut kurusu ile hazırlanan kür uygulanabilir. Bunun için yarım litre su içerisine bir avuç beyaz dut kurusu atıp 6 dakika kaynatın. Ilındıktan sonra yarısını sabah yarısını da akşam aç karna olacak şekilde için. Toplam 25 gün uygulayın.

Yine egzama problemleri olanlar da beyaz dut kurusu kürünü uygulayarak kurtulabilirler.

A vitamini bakımından zengin oluşu ile göz sağlığına da fayda sağlamaktadır.

Kemik sağlığını korumada önemli bir yeri bulunan vitamin ve mineraller içermesi ile kemikleri güçlendirir.

Meyveleri böbrek ağrıları ve romatizmal ağrılara iyi gelmektedir. Karaciğeri temizler.

Yine yorgunluk ve stres gidericidir. Rahatlatıcı etkisi vardır. Uyku sorunu yaşayanların tüketmesi önerilir.

Çocuklara yedirilmesi güçlü kemik ve zekalarının gelişmesine katkı sağlar.

Dut Nasıl Tüketilmelidir?

Taze olarak toplanan dut bekletilmeden tüketilmelidir. Çünkü bileşeninde bulanan bazı etkin maddeler çabuk bozunmaktadır. Özellikle ‘petunidin’ adlı madde toplandıktan kısa süre sonra özelliğini kaybetmektedir.

Kurutulmuşları ise kür olarak uygulanabileceği gibi doğrudan da yenilebilir. Doğrudan yenilmesi tatlı ihtiyacını karşılama özelliğine sahiptir.

Sağlıcakla kalınız.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: