Beslenme, Şifalı Bitkiler

Enginarın ve Enginar Yaprağının Faydaları

Enginarın ve Enginar Yaprağının Faydaları

Enginar ve Enginar Yaprağı Faydaları Nelerdir

Enginar, son yıllarda diyet yapan kişiler için vazgeçilmez bir sebze haline dönüştü. Bunun yanında enginarın yararları arasında kolesterolü dengelemesi ve sindirim sistemini rahatlatması biliniyor.

Yaşar Üniversitesi Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, enginarla ilgili diğer sebze veya meyvelerin, mineral miktarı açısından enginarla boy ölçüşemeyeceğini belirterek “100 gram taze ve çiğ enginar sadece 60 kaloridir ve üç gram protein, yaklaşık 8 gram karbonhidrat ve sadece 0,2 gram yağ içerir. Kolesterol içermez ve yüksek posa içeriğine sahiptir. Potasyum, demir, kalsiyum, çinko magnezyum, yönünden zengindir ve içeriğinde A, B1, B6, K ve C vitaminleri vardır. 1 adet normal boy çiğ enginar günlük ihtiyaç duyulan demirin yüzde 9’unu karşılar. Yağlı bitkiler haricinde hiçbir sebze ve meyve, mineral çeşidi ve miktarı bakımından enginarla boy ölçüşemez” şeklinde konuştu.

Enginarın Sayısız Faydalara Sahip Bir Bitkidir

Enginarın karaciğer fonksiyon değerlerinin düzenlenmesinde çok etkili bir rol oynadığını ifade eden Fadıloğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Karaciğeri koruyan bileşikler olan flavonoidleri bol miktarda içeren enginar, karaciğerdeki dokularda ve hücre zarlarında meydana gelen oksitlenmeyi flavonoidler sayesinde minimum seviyeye indirir. Böylelikle karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlamış olur.

İdrar söktürücü etkisi de bulunan enginar böbrekleri çalıştırır, böylelikle vücuttaki istenmeyen atık sıvıların atılımını kolaylaştırır. İçeriğinde bulunan; kuarsetin,sinarin, gallik asit ve rutin gibi bileşimler sayesinde kanser, kalp-damar hastalığı, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları gelişmesini önleyen enginar, ayrıca içerdiği inülü adlı madde sayesinde, kandaki şeker düzeyini düşürmektedir.

İçerdiği potasyum, vücut için hayati önemi olan sodyum-potasyum dengesini koruyarak, tansiyonu düzenler. Mide ve bağırsakları temizlemekte, romatizma ağrılarını azaltmaktadır. Yağ oranı çok düşük olduğundan diyet yapanlar için faydalı bir besindir ”

En Faydalı Kısmı Yaprakları

Enginarın yaprakları ise bir başka sağlık mucizesi. Enginarın yaprakları ile tüketilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Fadıloğlu, şu bilgileri verdi: “Enginarın taç yaprakları, gövdesine nazaran 8 kat fazla sinarin içerir. Sinarin maddesi, kökü kolesterol oranını düşürmekte ve sindirim sistemini düzenlemektedir. Sinarin aynı zamanda, safra üretimini uyarır ve yağların sindirilmesini sağlar.

Ancak safra taşı olan kişilerin enginar yaprağını ölçülü kullanması gerekmektedir. Enginarın faydalarını koruyabilmesi için doğru şekilde saklanması, hazırlanması ve tüketilmesi gerekmektedir. Enginar uzun süre pişirilmeden hafif diri tutulması gerekmektedir. Enginar pişirilirken bir miktar zeytinyağı ile pişirilmesi önerilmektedir. Bu sayede A vitamini yağda çözünerek daha etkili olmaktadır.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: