Genel, Şifalı Bitkiler

Hardal Otu Faydaları Nelerdir

Hardal Otu Faydaları Nelerdir

Çok eski zamanlarda bile çok yaygın bir şekilde kullanılmış olan hardal otu, günümüzde de çok ciddi bir şekilde kullanılmaktadır. Bu ot, fiziki olarak 1-1,5 metre uzunluklarında olabilir. Genellikle yıllık olarak yetiştiği için bir kez yetiştirilen hardal otundan yalnızca bir kez faydalanılır. Hardal otu, günümüzde sadece alternatif tıpta değil bilimsel tıpta da birçok ilaç içerisinde kullanılır.

Hardal otu, genel olarak tüysüz ve oldukça ince dallara sahip olan bir ot türüdür. birçok zaman kendiliğinden yetişen bu ot, kimi zaman sarı renkte görülürken kimi zaman beyaz bir renkte de görülebilir. Üzerinde bulunan çiçekler sayesinde diğer otlardan hardal otunu çok rahat bir şekilde ayırt edebilirsiniz.

Hardal otu, Akdeniz Bölgesi’nde doğada kendiliğinden yetişen beyaz hardal, yabani hardal ve siyah hardal olmak üzere 3 farklı türü olan şifalı bir bitkidir. Beyaz ve sarı çiçek açan bitkinin sürgün ve yaprak kısımları tüketilmekte olup bitki habitusu 20 cm ila 1.5 metreye kadar değişmektedir. Hardal otunun bilinen ve sıklıkla tüketilen 3 türü olmakla birlikte yörelere göre değişen ondan fazla çeşidi doğada yetişmektedir. Sağlığa faydaları oldukça fazla olan hardal otunun pek çok kullanım şekli bulunmaktadır.

Hardal otunun en az 15 yaşından sonraki insanlar tarafından kullanılması gerekmektedir. Aksi durumlarda bu yaşın altındaki kişilerde ciddi yan etkiler meydana gelebilir. Bu kişilerin vücudu, biraz daha hassas olduğu için hardal otu kullanımı olumsuzluklara neden olabilir.

HARDAL OTUNUN FAYDALARI

Hardal otunun faydaları arasında en bilineni iştah açıcı özelliğidir. Hazmı kolaylaştıran bu ot sindirim problemlerinin oluşmasını da bu yolla engellemektedir. Özellikle siyah hardalın bileşiminde yer alan maddeler mide salgılarını uyarıcı etki göstermekte ve iştahı açmaktadır.

HardaL otunun kaynatılarak tüketilmesi durumunda kişilerde meydana gelmiş olan kabızlık ya da hazımsızlık gibi problemler çok ciddi bir şekilde azalır. Daha ilk kullanımlarda bile kabızlık problemi hardal otu ile ortadan kalkar.

Siyatik, iltihaptan kaynaklı ağrılar ve romatizma ağrılarını azaltıcıdır.

Hardal otunun bir diğer faydası ise insanlarda kusturucu bir özelliğinin olmasıdır. Bu nedenle tıbbi alanda bile insanlarda hardal otu içerisinde bulunan maddeler kullanılarak zehirlenme vakalarında kullanılır.

Bronşit ve zatürre gibi hastalıklarda olumlu etkileri vardır. Bu etkisi yine alternatif tıbbın yanı sıra bilimsel tıpta da kullanılır. İnsanların kullandığı birçok bronşit, zatürre ve astım ilaçlarında hardal otu bulunmaktadır.

HARDAL NASIL KULLANILIR

Hardal otunun genellikle tohumları kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde insanlar bu tohumlardan elde edilmiş yağlar ile hardal otundan faydalanırlar. Hardal otunun yaprakları dökülmeye başladıktan sonra bu otu kullanabilirsiniz. Bazı insanlar hardal otu bitkisinin çok iyi bir iştah açıcı özelliğinin olduğunu söylerler. Bu nedenle bazı kilo almak isteyen insanlar hardal otunu kullanarak çok rahat bir şekilde kilo alabilir.

Hardal otunun tohumlarından çay yapılmaktadır.Bu çayın iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Mikrop öldürücü enfeksiyon önleyici özelliğe sahiptir. Sadece yemeklerde ve sofralarda sos olarak kullanmak dışında, eczacılıkta da sıkça kullanılmaktadır.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: