Beslenme, Genel

Hibeş Nasıl Yapılır

Hibeş Nasıl Yapılır

Hibeş Sosu Nedir

Antalya’ya ilimize özgü bir meze ve sostur Hibeş. Sadece bir meze değil bazı öğünlerde sadece ekmek ile tüketilebilecek bir öğün dahi olabilir. Bazı yemeklere sos olarak ilave edilebilir. Çok besleyici, doyurucu özelliği vardır. Özellikle kilo almak isteyenler için tavsiye edilir. Uzun ömürlü bir meze olduğundan fazlaca yapılıp kavanozlara doldurularak uzunca bir süre tüketilebilir.

Hibeş Sosu Nasıl Yapılır

Malzemeler

250 gr tahin

1 su bardağı su

2 adet limonun suyu

6 diş dövülmüş sarmısak

2 çay kaşığı toz karabiber

3 çay kaşığı tatlı toz kırmızı biber

3 çay kaşığı kimyon

2 çay kaşığı acı pul biber

Çok az tuz

Yapılışı

Su ile tahin iyice karıştırılır. Daha sonra iyice dövülmüş sarımsaklar eklenir ve iyice karıştırılır. Ardından baharatlar teker teker eklenir ve her baharat eklendiğinde iyice karıştırılır. Tahinin tadının azalması için malzemeler teker teker eklenerek karıştırılmalıdır.

En son limon suyu yavaş yavaş ve karıştırarak ilave edilir ki tahine iyice yedirilsin. Limon suyu da karıştırıldıktan sonra servis edilebilir.

Hibeş Nasıl Tüketilir

Hararet verici ve susatıcı etkisinden dolayı genel olarak kış aylarında tüketilen bir mezedir. Balığın yanında yenebilir. Ayrıca; rakı gibi bazı içeceklerin yanında meze olarak tüketilir. Kahvaltıda ve bazı öğünlerde kendi başına dahi tüketilebilecek bir mezedir. Ayrıca; içerisine nohut püresi eklenerek bir nevi humus elde edilir. Hibeş; bazı yemeklerin üzerine sos olarak da ilave edilir. Kuru fasulye veya taze fasulye üzerine bir miktar konarak tüketilebilir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: