Beslenme, Şifalı Bitkiler

Kabak Çekirdeği Yemenin Faydaları

Kabak Çekirdeği Yemenin Faydaları

Kabak Çekirdeği Faydaları Hakkında Bilgi

Kabak çekirdeği demir, çinko, magnezyum, potasyum, omega-3 minarelleri bakımından oldukça zengin bir yiyecektir. Bu mineraller sayesinde prostat, kalp rahatsızlıkları, menopoz belirtileri, hafızanın korunması, göz sağlığının korunması vb. alanlarda önemli işlevlere sahiptir.

100 gram kabak çekirdeği insan vücudunun ihtiyaç duyduğu magnezyum ihtiyacının %62’sini, çinko ihtiyacının %69’unu, demir ihtiyacının %18’ini, potasyum ihtiyacının %26’sını karşılama özelliğine sahiptir.

Kabak Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda çinko minerali içermesi ile günde tüketeceğiniz 1 avuç kabak çekirdeği bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Uykunuzun düzenli olmasını sağlar.

Hafızayı güçlendirir ve aynı zamanda hafızanın güçlü olmasını sağlar.

Koku ve tat alma duyularını geliştirir.

Yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Göz sağlığınızı korur.

Cilt sağlığı üzerinde de faydası vardır. Hücre bölünmesi ve büyümesi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Kabak çekirdeği magnezyum açısından zengin oluşu ile kalp damar sağlığının korunması için önemlidir. Kalp atışlarını düzenlediği gibi damarları gevşetir. Kalp krizi riskini azaltır.

Kemik ve dişleri güçlendirir. Bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Tansiyonu dengeleme özelliği vardır.

Demir minerali bakımından zengin oluşu da kırmızı kan hücresi üretimini sağlayarak oksijenin vücuda sağlıklı şekilde iletilmesini sağlar. Ayrıca bu mineral cilt sağlığı, tırnak ve saç sağlığının korunması için önemli bir yere sahiptir.

Omega-3 ihtiva etmesi başta alzheimer hastalığından korunmak açısından önemli olup, ayrıca depresyon, eklem kireçlenmesi, astım, dikkat eksikliği durumlarına karşı da koruma sağlar.

Çinko gibi önemli mineraller içermesi bu besini prostatla mücadelede önemli bir yere oturtmaktadır.

Ayrıca içerdiği diğer bileşenlerle testosteron hormonunun prostatın büyümesine neden olan dihydrotestosterona dönüştürülmesini engeller.

Ayrıca zengin bileşenleri sayesinde menopoz belirtilerinden olan sıcaklık basması, terleme, eklem ağrıları gibi belirtileri azaltıcı etkileri vardır. Ayrıca menopoz döneminde meyana gelen HDL düşmesini yükselttiği de değerlendirilmektedir.

Laboratuvar ortamlarında hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar diyabet için de kabak çekirdeğinin faydalı olduğunu göstermektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar kabak çekirdeği tüketiminin kan şekeri seviyesini düzenlediğini ortaya koymuştur.

Kaliteli bir uyku için muhakkak tüketilmesi gereken kabak çekirdeği “tryptophan” adlı bir amino asit sayesinde uyku kalitenizi yükseltir ve uyku bozuklukları için tavsiye edilen bir besindir. Lifli ve antioksidan içermesi sayesinde sindirimi düzenler. Ayrıca karaciğer sağlığını da korur.

Kabak Çekirdeği Nasıl Yenilmelidir?

İçeriğindeki ısıya dayanıksız bileşenlerin bozunmasına neden olacağından kavrularak yenilmemelidir. Kavrularak yenilmesi prostat ve idrar kesesi rahatsızlıklarında beklenen tedaviyi gerçekleştirmez.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: