Alternatif Tıp, Beslenme

Karabuğday Balı Faydaları Hakkında

Karabuğday Balı Faydaları Hakkında

Karabuğday Nedir, Karabuğday Balı Özellikleri Nelerdir?

Kara buğday isminin aksine tahıl değildir ve buğdaygiller ailesinden sayılmamaktadır. Greçka olarak da bilinen kuzukulağıgiller familyasından tahıl benzeri bir bitkidir. Glüten içermediği için tahıl yerine alternatif olarak özellikle çölyak hastaları tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Kara buğday balı ise arıların bu tahılın çiçeklerinden elde ettiği balın ismidir. Koyu ve morumsu bir renk, baharatımsı bir tada sahiptir.Diğer ballara nazaran fiyatı oldukça pahalıdır. Bu balın kilogram fiyatı 75-90 TL arasında satışa sunulmaktadır. Bazı internet sitelerinde sertifikalı kara buğday balı satılmaktadır.

Karabuğday balını bu denli özel kılan ise diğer bitkilerin çiçeklenmeye başlamadığı bir dönemde karabuğdayın çiçek açması ve yaklaşık 45 gün boyunca çiçekli kalmasıdır. Bu süre zamanında arılar sadece bu çiçeğin polenlerinden faydalandığı için karabuğday balı %100 saf olmasını sağlar.

Karabuğday Balı Faydaları

* Zengin bir içeriğe sahip olan karabuğday balı B vitamini komplekslerinin tamamını barındırır. Ayrıca folik asit bakımından çok zengin olup; kalsiyum, fosfor, çinko, sülfür, iyot içerir. Temel aminoasitleri de bünyesinde ihtiva eder.

* Antioksidan oranı koyu renkli ballarda olduğu gibi oldukça yüksektir ve C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için antioksidan özellik taşır.

* Karaciğer için çok faydalıdır. Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Can yakan öksürük tedavisinde çok etkilidir.

* Grip, nezle gibi soğuk algınlığına bağlı hastalıklarda faydalıdır. Uykusuzluk problemine de iyi geldiği bilinmektedir.

Bir Hatırlatma: Karabuğday balı hasattan belli bir süre sonra kristalleşir ve lapa haline dönüşür.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: