Beslenme, Şifalı Bitkiler

Karabuğday (Greçka) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Karabuğday (Greçka) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Karabuğday Nedir?

Karabuğday diğer bilinen adıyla greçka sanılanın aksine kuzukulağıgiller ailesinden bir bitkinin adıdır. İngilizce ‘buckwheat’ olarak adlandırılırken Latince ismi ise ‘Fagopyrum esculentum’dur. Bu bitkiyi değerli kılan birçok özelliği bulunmasına rağmen en önemli yanı gluten içermemesidir.

Bulguru andıran tohumları vardır ve tüketilen kısmı da bu tohumlardır. Faydaları öne çıktıkça Avrupa, Kanada gibi ülkelerde üretimi ve tüketimi de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Dünya üzerinde en önemli üreticisi Çin’dir. Bunu Rusya ve Ukrayna izlemektedir. Ülkemiz ise bu konuda oldukça geri kalmıştır.

Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Karabuğdayın en önemli faydası gluten içermeyişidir. Bu açıdan çölyak hastaları rahatlıkla kullanabilir.

İçerisinde bulunan ve P1 vitamini olarak bilinen rutin isimli vitamin ile damarlara güç ve esneklik kazandırır. Kolesterolü dengeler, kan basıncının yükselmesini önler. Yine bu vitamin sayesinde aşırı terlemeye bağlı problemleri giderir, iltihaplanmaları tedavi edicidir. Damarları kuvvetlendirmesi ile burun kanamalarını durdurucudur.

Vitamin, mineral, amino asitler ve antioksidan açısından zengin bir besindir. 1 su bardağı pişmiş karabuğday %34 manganez, %28 bakır, %21 magnezyum, %18 lif, %12 fosfor, B1 ve B2 vitamini ihtiva eder. Örneğin günde 100 gram tüketilmesi B1 ihtiyacının %40’ını karşılama özelliğine sahiptir. Demir minerali açısından da oldukça zengindir.

Bitkisel proteinler açısından zengin oluşu ile vejetaryen, vegan, emziren annelerin, yaşlıların, hamile bayanların beslenmesinde bulunmalıdır. Diğer tahıl ürünlerine nazaran glisemik indeksi düşüktür. Yapılan çalışmalar diyabetin önlenmesine de yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır.

LYSİNE adlı bir aminoasit içermesi ile özellikle sık sık tekrarlanan uçukların çıkmasını önler. Lif açısından zengindir. Bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar. Tok tutucudur.

Karabuğdayın Besin Değerleri

100 gram pişmiş karabuğdayda;

155 kalori

6 gr protein

33 gr karbonhidrat

Sadece 1,5 gr şeker

86 mg manganez (% 34)

86 mg magnezyum (% 21)

118 mg fosfor (% 12)

6 mg niasin (% 8)

1 mg çinko (% 7)

34 mg demir (% 7)

0.13 mg B6 vitamini (% 6)

24 mg folat (% 6) bulur.

Karabuğday Nasıl Tüketilir?

Bulgura benzediğini belirttiğimiz karabuğdayla aslında bulgurla yaptığınız bütün yemekleri yapıp tüketmeniz mümkün. Sadece sindirimini kolaylaştırma adına bir gün önceden ıslatmanızı ya da haşlamanızı tavsiye ederiz.

Karabuğday Fiyatı:Kilo satışı internet üzerinden 10-15 TL arasındadır.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: