Beslenme, Şifalı Bitkiler

Kavunun İnanılmaz Faydaları

Kavunun İnanılmaz Faydaları

Yaz mevsiminin olmazsa olmazı kavun, hem aroması hem de tadı ile muhteşem bir lezzet. Onu kendine çeken çok hoş kokusu ve harika tadının yanı sıra saymakla bitmeyecek faydalarını da sizler için bu yazımızda anlatacağız.

Sağlıklı kalmak için birçok vitamin ve besine ihtiyaç duyarız ve işte kavun da bizim sağlıklı ve zinde kalmamızı sağlayacak vitamin ve besinler açısından oldukça zengin bir lezzettir. İçerisinde A, B, C, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca B1, B3, B5, B6 ve bol miktarda da B vitamini kompleksi içerir ve yine sodyum, potasyum, magnezyum, demir, alfa-beta karotenleri ve bakır bulundurmaktadır.

Kavun Faydaları Nelerdir?

Kavun hazmı kolaylaştırdığı için sindirim sistemimiz için çok faydalıdır. Vücudumuzda bulunan serbest radikallere karşı mücadele eder ve kırmızı kan hücrelerini uyararak bağışıklık sistemini canlandırır.

Kavun içerisinde bulunan beta-karoteni ve yüksek miktarda C vitamini sayesinde kanserin büyümesine sebep olan serbest radikalleri ortadan kaldırır.

Kalp atışlarını dengelediği için beynimizin daha fazla oksijen almasını sağlar ve içerisinde bol miktarda potasyum bulundurmaktadır. Kavun kan basıncını düşürüp sinir sistemini rahatlatır ve strese bağlı hücre ölümlerini engeller.

Düzenli olarak tüketildiğinde göz hastalıklarına çok iyi gelir ve çok yaygın olarak karşılaşılan kataraktı %40 önleyici etkisi vardır. Diyabet ve obezite hastalarına iyi gelir.

Sigara kullanan kişilerin akciğerlerinde oluşan problemlerini aza indirir ve o yüzden sigara kullananların bol miktarda kavun tüketmesi önerilir. Nikotin eksikliğini giderdiği için sigarayı bırakmaya yardımcıdır.

Sinirleri yatıştırır, endişeyi giderir ve ayrıca uykusuzluk problemlerini aza indirir. Bayanlarda oluşan adet ağrılarını azaltır kanın pıhtılaşmasını engeller. Kavun açlık hissini azaltır ve içerisindeki düşük kalorili yüksek lifler sayesine zayıflamaya çok faydalıdır.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İçerisinde bulunan folat, üremeyi artırdığı için kadınların hamile kalmasını sağladığı bilimsel olarak ta kanıtlanan bir yiyecektir. Çekirdekleri hazımsızlık, ateş düşürme ve öksürüğe faydalıdır.

Kabuğu kaynatılıp soğuduktan sonra gargara yapılması diş ağrılarını hafifletme özelliğine sahiptir. İçerisindeki C vitamini sayesinde cildin yenilenmesini sağlar ve bu yüzdende cilt bakım ürünlerinde çok fazla kullanılmaktadır.

Cilt hastalıklarının giderilmesinde; özellikle egzamada oldukça faydalıdır. Saçlara çok faydalıdır, saçların uzamasını sağlar ve dökülmesini engeller.

Kavunun Zararı Var mıdır?

Özellikle ülser hastaları için tüketilmesi tavsiye edilmez. Ancak diyabet hastalarının tüketmesi konusunda uzmanlar ikiye ayrılmıştır. Bir kısmı yenilmesini önerirken bir kısmı şeker hastaları yememeli demektedir. Yine bağırsak iltihaplanmalarına karşı iyi olduğunu söyleyen uzmanlar olduğu gibi zararlıdır diyenlerde mevcut. Bu konuda en iyisi bünyenizdeki etkisine göre kendi kararınızı kendinizin vermesi.

Sağlıcakla kalınız…


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: