Beslenme, Genel

Margarinin Zararları Nelerdir?

Margarinin Zaraları Nelerdir?

Margarin Nedir, Zararları Nelerdir?

Margarin bitkisel yağların yüksek ısıda hidrojenle sertleştirilmesiyle elde edilen bir yağ çeşididir. O kadar hidrojenle doldurulur ki normal oda sıcaklığında bile erimez. Doğallıktan uzak, tamamen bir sanayi ürünü olup; ciddi manada da sağlığımızı tehdit etmektedir.

Harvard Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre margarin tüketen kadınların kalp hastalıklarına yakalanma riskini yüzde ellinin üzerinde artırmaktadır. Maalesef birçok hazır gıdada kullanılmakta ve bazı ürünlerin etiketinde ‘hidrojene nebati yağ’, ‘hidrojene bitkisel yağ’ ibaresi ile belirtilenlerin tamamı margarin içermektedir.

Bunun yanı sıra her ne kadar kolesterol oranı ‘0’ olarak gösterilse de hidrojenizasyon işlemi sırasında doymuş yağ oranı ve trans yağ asidi miktarı zararlı orana çıkmakta ve kalp damar sağlığını tehdit etmektedir.

Doğal bir ürün olmadığını belirttiğimiz bu ürünle ilgili her ne kadar bol bol reklam filmlerinde övgüler duysak da Medical Park Göztepe Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran şöyle diyor: ‘Kimyasal içerikleri oldukça yüksek olduğu ve doğal olmadığı için karınca dahi yanına yaklaşmamaktadır. Çünkü margarini bir besin ve gıda olarak görmemektedirler.’ Böceklerin dahi uzak durduğu bu üründen sanırım biz de uzak dursak fena olmaz herhalde.

Ülkemizde yıllık 530 bin ton margarin tüketiliyor ve bunun 150 bini maalesef evlerde tüketiliyor. Kullanılan her margarin koroner kalp ve damar hastalıkları riskini üç kat artırıyor, anne sütünün kalitesini düşürüyor, diyabet riskini yükseltiyor, bağışıklık sistemini çökertiyor, kötü kolesterolü yükseltiyor, kanserojen özellik taşıyor. Çocukların beden ve zihin gelişimini olumsuz olarak etkiliyor. Tansiyon riskini artırıyor.

Bir Hatırlatma

Sağlığımızın korunmasında ve hastalıklardan uzak bir hayat sürmede beslenmenin hatta doğal beslenmenin önemi yadsınamaz. Onun için tereyağını ve zeytinyağını sofralarımızdan eksik etmeyelim. Hazır tüketimden uzak duralım.
Sağlıcakla kalın.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: