Beslenme, Şifalı Bitkiler

Melocan Otu Faydaları Nelerdir

Melocan Otu Faydaları Nelerdir

Melocan Otu; Saparna, Akdeniz Saparnası,Dikenucu; mamula, mamuli; özdikeni, zmilanç; çıtırgı, diken özü, gıcırdikeni; melocan; merevcan; sıraca; sitton. yabansaparnası, zırmtlak, zincan, kırçan; izmilanga; özlemekfilizi; müzlümek, müzdelek; bursula pancan isimleriyle bilinir. İngilizce’de smilax olarak bilinir. Bilimsel adı smilax aspera‘dır. Dikenucugiller familyasına sahip bir bitkidir.

Melocan Otunun Faydaları Nelerdir

Dikenucu; nadide ve nazik bir ottur. Dikenucu denmesine rağmen dikenleri oldukça yumuşaktır. Çoban Ekmeği adı ile de bilinen bu bitki kanı temizler, deri hastalıklarına karşı kullanılır, romatizma ve böbrek rahatsızlıklarında kullanılır, insanı rahatlatıcı, sıkıntı giderici etkisi gözlemlenmiştir. Tükürüğü arttırır, kabızlık problemi için faydalıdır. Çok eski zamanlarda frengi hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.

Cilt hastalıkları ve sifilize karşı kullanılmıştır. Ayrıca; kanın temizlenmesini sağlayan güçlü bileşikler içerir. Yaprakları, dikenli gövdeleri, kökleri ve meyveleri çeşitli amaçlar için kullanılır.

Kas ve eklem ağrılarına çok iyi gelmektedir. Bağışıklık güçlendirici etkisi bulunur ve gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Çok zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca; köklerinde yapılan ekstreler kan akışını arttırır ve erkeksel performansa iyi gelir.

Melocan Otu Nasıl Kullanılır

Kökleri çorba ve güveçlere eklenebilir. Kökleri geleneksel olarak; bira ve içecek yapımında kullanılmıştır.

Melocan otu; ayrıca doğada yaşayan canlılar için de çok önemli bir bitkidir. Ayılar bu bitkinin meyveleri ile beslenir. Kökleri ise kemirici bazı hayvanlar için önemli besin kaynağıdır. Tavşanlar ve geyikler için de besleyicidir. Yapılan araştırmalarda; 40 kadar kuş türünün ana besin malzemelerinin melocan otu türünden bitkiler olduğu görülmüştür.

Karadeniz bölgesinde pek çok yemek içerisine ekleniyor. Kavurması, böreği, turşusu yapılmaktadır.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: