Beslenme, Genel

Peynir ve Zeytindeki Fazla Tuz Nasıl Alınır

Peynir ve Zeytindeki Fazla Tuz Nasıl Alınır

Peynirin Tuzu Nasıl Azaltılır

Hemen hemen bütün peynir türleri az çok tuz içermektedir. Peynirde bulunan tuzu azaltmak için en iyi yöntem peyniri ayran veya yoğurt içerisinde bir miktar bekletmektir.

Süt içinde de bekletilebilir ancak süt içinde bir iki saat bekletmek sütün çabuk bozulması nedeniyle uygun olmayabilir. Peynirdeki suyu almak için su içinde bekletme gibi yollarda denenebilir.

Zeytinde Bulunan Fazla Tuz Nasıl Azaltılır

Hazır aldığımız zeytin salamuralarının hemen hepsi fazla oranda tuz içermektedir. Daha uzun ömürlü olması için zeytin gibi besinlerin içerisine eklenebilecek en doğal madde tuzdur.

Tuz eklenmesindeki bir diğer amaç zeytinin acısının alınmasıdır. Ancak iş tüketim aşamasına gelince var olan bu fazla tuz hem damak tadımıza uygun olmamakta hem de sağlığımızı riske atmaktadır.

Zeytin içindeki fazla tuzu almak için yapılacak en basit yöntem zeytini su içerisinde bekletmektir. Hatta bazen zeytinler sıcak su içerisinde de bekletilir. Bazı insanlar zeytinleri bir gece suda bekleterek ertesi gün ise bir kaç kez yıkayarak tüketirler.

Zeytindeki en etkili tuz giderme yöntemi; zeytinleri dilimlenmiş patateslerle karıştırma yöntemidir. Patates iyi bir tuz çekicidir. Bir kaç dilim patates; bir kase içerisine alınıp zeytinler ile karıştırılır ve bir kaç saat bekletilir. İşlemi hızlandırmak için kaseye bir miktar su veya sirkeli su eklenebilir.

Zeytinlerdeki tuzu gidermenin bir diğer yolu ise zeytinleri geceden sirkeli suya koyup bir gece bekletmektir. Bekletme işlemi bittikten sonra zeytinler iyice yıkanarak sirke kokusundan arındırılabilir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: