Beslenme, Genel

Probiyotik Besinler Nelerdir?

Probiyotik Besinler Nelerdir?

Probiyotik Besinler Neden Önemlidir?

Probiyotik vücut sağlığını destekleyen canlı mikroorganizmalardır. Özellikle bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını artırarak zararlıların da sayısını azaltmaktadır.

Yapılan bilimsel çalışmalar probiyotiklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve bağırsak sağlığında önemli bir yerinin olduğunu ortaya koymuştur.

Daha da somutlaştırmak gerekirse yoğurt gibi probiyotik bakımından zengin olan süt ürünlerinin tüketilmesi yılda karşılaşılan soğuk algınlığı oranı 2’ye 3’e kadar düşmektedir. Çünkü probiyotik besinler bağırsaklardaki bakteri dengesizliğini dengelemekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle mevsim geçişlerinde kullanımı hastalıklara yakalanma oranını minimuma indirir.
Bağırsak iltihabı ve kolit oluşumunu önlemede etkilidir.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önler.
Şeker ve kolesterol seviyesini dengede tutmada etkilidir.

İshal ve kabızlığı önler.
Mesane kanseri riskini azaltır.

Tüketilen diğer besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlar.
Kilo vermeyi hızlandırır.
Pek çok mide rahatsızlığının önüne geçebilir.

Probiyotik Besinler Hangileridir?

Yoğurt: Evde yapılan yoğurt en iyi probiyotiktir. Bol bol tüketmek gerekir. Kafkasya’daki insanların uzun yaşamaları bol yoğurt tüketimine bağlanır. Bol yoğurt tüketimi sindirim ve bağışıklık sistemine zarar veren pek çok bakteri ile mücadele edilmiş olur.

Kefir: Tüketimi maalesef istenilen düzeyde olmayan kefir sütten daha iyi bir probiyotik kaynağıdır. Yoğurtla hemen hemen aynı işlemlerden geçen kefir tüketimi artması gereken sağlıklı bir besindir.

Peynir: Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden olan peynir de iyi bir probiyotik kaynağıdır. Sadece sağlıklı koşullarda üretilmiş olmasına özen göstermek gerekir.

Ayran: En güzel içeceklerimizden olan ayran da probiyotik açısından zengindir. Düzenli tüketimi ile bağırsaklardaki yararlı bakteri sayısı artırılabilir.

Salatalık turşusu: ev yapımı salatalık turşuları da probiyotik bakımından zengin besinlerdendir. Yemeklerle birlikte tüketimi sindirim ve bağırsak sağlığı için önemlidir.

İlginizi çekebilecek yazılar…

Probiyotik Kaynağı Yoğurtla Bağışıklığınızı Güçlendirin
Manda Sütü ve Manda Yoğurdu Faydaları


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: