Beslenme, Genel

Tam Kıvamında Vişne Reçeli Tarifi

Tam Kıvamında Vişne Reçeli Tarifi

Vişne Reçeli Nasıl Yapılır?

Vişne Reçeli Tarifi Malzemeler

* 1 kg vişne (arzuya göre azaltılabilir veya çoğaltılabilir )

* 1 kg toz şeker (arzuya göre azaltılabilir veya çoğaltılabilir )

* Birkaç damla limon suyu

Vişne Reçeli Yapılışı

Öncelikle vişneleri yıkayıp saplarından ayıklıyoruz. Daha sonra bir pipet veya temiz bir filkete ile çekirdeklerini çıkarıyoruz. Çekirdeklerini çıkardığımız vişnelerin üzerine şekerini ilave edip bir gece bekletiyoruz. (Bu işlemi yapmamızdaki amaç şekerin erimesi ve vişnenin kendi suyunu salması) Beklettiğimiz vişneyi ocağa alıp harlı ateşte kaynatıyoruz.

Kaynama işlemi esnasında üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık yardımı ile alıyoruz. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısıp, 20-25 dakika daha kaynatıyoruz. Daha sonra limon suyunu ekliyoruz. Kıvam aldıktan sonra ocağın altını kapatıp sıcak sıcak kavanozlara doldurup ağızlarını sıkıca kapatıyoruz. Kavanozların kapakları alt kısma gelecek şekilde ters çeviriyoruz. Reçeliniz soğuduktan sonra güneş görmeyen ve karanlık bir yerde muhafaza ederseniz kıvamı bozulmayacaktır.

Not

Vişne reçeli yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus kaynama süresidir. Kaynama süresini fazla tutarsanız vişne reçelinizin rengi siyahlaşacak ve ağda kıvamında olacaktır. Bu nedenle kayma süresine dikkat edilmelidir. Kaynama esnasında reçelinizden bir kaşık alarak tabakta bir müddet soğutun. Bu şekilde kıvamının nasıl olduğunu anlayabilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun…


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: