Beslenme, Şifalı Bitkiler

Vişne Faydaları Hakkında Bilgi

Vişne Faydaları Hakkında Bilgi

Vişne Hakkında Bilgi ve İçerdiği Vitamin ve Mineraller

Latince ismi ‘Prunus Cerasus’ olan vişne gülgiller ailesinden bir bitkidir. En çok kiraza benzer ama tadı kiraza göre daha ekşi ve mayhoştur. Ayrıca içerdiği şeker oranı kirazdan daha azdır.

Kompostusu, reçeli, meyve suyu, şurubu, marmelatı, şurubu hazırlanarak geniş bir kullanımı vardır. İçki, pasta ve tatlı yapımında da yaygın olarak kullanılır. Ana yurdunun Balkanlar ve Anadolu olduğu, buradan Avrupa’ya yayıldığı düşünülmektedir. Bitkinin ömrü 40-50 yıl arası olduğu bilinmektedir.

Yüksek oranda antioksidan (antioksidan seviyesi yüksek gıdalar arasında 14. sıradadır.), C ve E vitamini içerir. Potasyum, sodyum, kalsiyum ve fosfor içerir.

Vişne Faydaları Nelerdir?

Vişne üzerine yapılan araştırmalar bu meyvenin içerisinde barındırdığı flavanoidlerin ve antosiyaninlerin tümör oluşumunu ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini önlediği ortaya konulmuştur. Yine peril alkol (POH) bakımından da zengin oluşunun akciğer, karaciğer, prostat ve deri kanseri risklerini azaltabileceği de belirtilmiş.

Flavanoid bakımından zengin olduğunu belirttiğimiz bu meyve koroner damar hastalıkları riskini ve kalp krizi riskini azaltır.

Harika bir antioksidan olan bu meyve serbest radikallerle etkili şekilde mücadele eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Alzheimer, katarakt, yaşlılığa bağlı adele bozulmalarına karşı vücudu korumaya alır. Hücre yaşlanmasını önler.

Eklem iltihapları ve gut ataklarına karşı da adından söz ettirmeyi başaran vişne iltihap azaltıcı etkiye sahiptir. Kısa sürede ürik asit seviyesini azaltmaktadır. Yine ameliyat sonrası ortaya çıkan kan dolaşımı bozukluklarını da azaltıcı etkiye sahiptir.

Kas ağrılarının ve spor egzersizlerinden sonra ortaya çıkan kas zedelenmelerine karşı faydalıdır.

Kilo kontrolünde de hatırı sayılır bir yeri vardır.

Uyku Düzensizliklerine ve Uyuyamama Sorununa Karşı Vişne Mucizesi

Vişne, melatonin içeren ender gıdalardandır. Öyle ki içeriğindeki melatonin seviyesi kanda bulunan orandan bile fazladır.

Melatonin insan beyninde salgılanan ve uyku düzenin sağlanmasından sorumlu olan hormondur. Uyku sorunu, uyku düzensizliği olanların günde 1 avuç tüketmesi ya da organik olarak hazırlanmış vişne suyu içmesi melatonin seviyesini artırarak uyku düzenini sağlar.

Sağlıcakla kalınız…


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: