Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Oolong Çayının Faydaları ve Zayıflamaya Etkisi

Zayıflatıcı Yaşlanma Önleyici Oolong Çayı

İçerdiği yüksek antioksidanla Oolong Çayı Yaşlanmayı geciktirdiği gibi, Zayıflamanıza da yardımcı oluyor. İşte çayının faydaları ve hazırlanışı…

Siyah çay ve  yeşil çay  gibi Camellia sinesis (yaprak ve tomurcuklarından içecek elde edilen çay) bitkisinden elde edilen oolong çayı kanda bulunan yağ miktarını düzenlediği ve ayrıca zayıflamaya da çok faydalı olduğu için  uzak doğu ülkelerin de çokça tüketilen bir bitkidir. Siyah çayla aynı bitkiden üretilmesine rağmen fermente aşaması farklı olduğu için siyah çaya oranla kalitesi  daha yüksektir. Bu nedenle fiyatı da yüksektir.

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

-1 tatlı kaşığı oolong  çaydanlığa konulup üzerine bir su bardağı kaynar su ilave edilir.

-Tozundan ayırmak için çaydanlık çalkalanıp suyu süzülür. Suyunu süzdükten sonra çaydanlık ağzı açık bir şekilde on dakika dinlendirilir.

-Dinlenmenin ardından tekrar bir su bardağı kaynar su eklenip demlenmeye bırakılır. On dakika demlenir. Dem oranını korumak için başka bir kaba boşaltılır. Ilık tüketildiği zaman tadı daha güzel anlaşılan bu çayı küçük kaselerde içmenizi tavsiye ederiz.

Önemli bir hatırlatma!

Oolong çayı demlendikçe gerçek tadı ortaya çıkar. Bu sebeple ilk demlemenizden sonra çaydanlıkta bulunan çayı dökmeyiniz. 7 kez demleme imkanınız vardır. Zaten tadı 3. demlemeden itibaren ortaya çıkmaya başlamaktadır. Ayrıca demlediğiniz çaydanlığınızı kimyasal içerikli deterjanlarla yıkamayınız. Duru bir suyla çalkalamanız yeterli olacaktır.

Oolong Çayının Faydaları

 • Oolong çayı damarlarımızın doku duvarlarını güçlendirir.  Damar tıkanıklığına neden olan kolesterol seviyesini düşürür.
 • Tromboflebiti (bacaklardaki damarlarda kanın pıhtılaşması durumu) önler.
 • Dişleri güçlendirir. İçerisinde bulunan florin sayesinde diş çürümelerine karşı koruma sağlar.
 • Kan şekeri seviyesini düşürür.
 • Susuzluk hissini giderir.
 • Kalp damar sistemini güçlendirir.
 • Tansiyonu düşürücüdür. Düzenli kullanımlarla hipertansiyon olma riskiniz %50 azalıyor.
 • Ateroskleroza (damar sertleşmesi) karşı koruyucudur.
 • Sindirim sistemini uyarıcı özelliği vardır.
 • Oolong Çayı ile Zayıflayın…

  Metabolizmayı çalıştırarak kan içerisindeki yağ miktarını düzenlemesi sayesinde zayıflamada da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uzak Doğu ülkelerinde zayıflamak için de kullanıldığını yukarıda belirtmiştik. Yemeklerden sonra bir fincan tüketmeniz, zararları toksinlerin vücuttan atılmasını ve yağa dönüşen gıdaların kolayca  parçalanarak zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

  Yaşlanmayı geciktiriyor: Vücudunuzun canlı görünmesini sağlar ve yaşlanmayı geciktirir.

  Oolong Çayı Nerelerde Satılır?

  Bu çayı aktarlarda bulabileceğiniz gibi internet sitelerinden de temin etmeniz mümkün. 50 ve 100 gramlık paketlerde 20 ila 40 TL arasında satılmaktadır. Her kullanımınızda tat değişikliği hissediyorsanız sahte olma durumunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

  Oolong Çayının Zararı Var mıdır?

  İçerisinde kafein barındırdığından dolayı gece geç saatlerde içmeniz uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Çok fazla tüketmeniz baş ağrısı, mide bulantısı, çarpıntı gibi sorunlar oluşturabilir. Emzirme ve hamilelik döneminde kullanılmaması tavsiye edilir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

İlginizi Çekebilir: