Beslenme, Genel

2 Çeşit Tarif İle Ayva Tatlısı Yapılışı

2 Çeşit Tarif İle Ayva Tatlısı Yapılışı

Tencerede Ayva Tatlısı Tarifi

Malzemeler

* 3 tane ayva (isteğe göre arttırılabilir veya azaltılabilir)

* 6 fincan toz şeker (iki çay bardağından biraz az)

* 9-10 adet karanfil

* 1 tane kabuk tarçın (arzuya göre)

* 1 su bardağına yakın su

* Ayvaların kararmaması için hazırlık aşamasında; yarım limon ve bir miktar su

Servis aşamasında süslemek için:

* Antep fıstığı (arzuya göre)

* Kaymak (arzuya göre)

Tencerede Ayva Tatlısı Tarifi Yapılışı

Ayva tatlısı hazırlamak için ilk olarak bir kap içerisine su doldurulur ve içerisine yarım limonun suyu sıkılır. Diğer tarafta ayvalar iyice yıkanır ikiye bölünür ve çekirdeklerinden ayıklanır. Ayıklanan çekirdekler bir kenara alınır. Çünkü reçel yapımı sırasında renk vermesi için kullanılacaktır. Daha sonra hazırlanan ayvalar 10-15 dakika limonlu su içerisinde bekletilir.

Ayvaların limonlu suda bekletilmesindeki amaç kararmaması içindir. Bir müddet limonlu suda bekletilen ayvalar tencereye alınır ve ayvaların çukur kısımları üst tarafa gelecek şekilde dizilir. Ayvaların her birine birer fincan toz şeker ilave edilir.

Kabuk tarçın, karanfil ve ayva çekirdekleri tencereye bırakılır. Suyu ilave edilerek ağzı kapatılır ve kısık ateşte ortalama 1 veya 1,5 saat yumuşayıp renk alana dek pişirilir. Renk alıp yumuşayan ayvalar soğuması için birkaç saat bekletilir. Servis edilirken kalan şerbet ayvaların üzerine dökülür. Daha sonra kaymak ve Antep fıstığı ile süslenir.
Afiyet olsun.

NOT: PİŞME AŞAMASINDA TENCERENİN AĞZI KAPALI TUTULMALIDIR.

Fırında Ayva Tatlısı tarifi

Malzemeler

* 3 tane ayva

* 1 su bardağı toz şeker

* 2 su bardağı su

* Kabuk tarçın

* 4-5 adet karanfil

* Servis aşamasında kullanmak için; kaymak

Fırında Ayva Tatlısı Tarifi yapılışı

Fırında ayva tatlısı yapmak için ayvaların kabukları soyulur ve ortadan ikiye kesilerek çekirdekleri çıkarılır. Çekirdekleri daha sonra tatlı yapımı aşamasında renk vermesi için kullanılacaktır. Hazırlanan ayvalar limonlu suda 5-10 dakika bekletilir. Bu işlem ayvaların kararmaması için önemlidir.

Diğer taraftan bir tencere içerisine su, karanfil, kabuk tarçın ve ayva çekirdekleri atılarak kaynatılır. Kaynayan karışımın içerisine limonlu su içerisinde bekletilip süzülen ayvalar ilave edilir. 10 dakika kaynatılır. Yumuşayınca kaynatılan su ile birlikte fırın kabına alınır ve üzerlerine şekeri serpilir.

Önceden ısıtılmış 170-180 derece fırında 20-25 dakika pişirilir. Pişen ayva tatlısı şerbeti ile birlikte servis tabağına alınır ve soğumaya bırakılır. Soğuyan ayvalar kaymak ile süslenerek servis edilir.

Afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir: