Beslenme, Genel

2 Çeşit Tarif İle Mandalina Reçeli

2 Çeşit Tarifi İle Mandalina Reçeli

Klasik Mandalina Reçeli Tarifi

Malzemeler

7-8 adet mandalina

2 su bardağı su

2 su bardağı şeker

Çeyrek limon suyu

Aroma katmak için arzuya göre kabuk tarçın

Hazırlanışı

İlk olarak mandalinalar soyulur. İpli kısımları ayıklanarak dilim dilim ayrılır. Şeker ve su bir tencereye konulur ve kaynaması için ocağın üzerine alınır.

Şerbet koyulaşmaya başlayınca mandalinalar içerisine ilave edilir ve kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Ara ara karıştırılır ve inmeye yakın içerisine limon suyu ile tarçın ilave edilir. 5-10 dakika daha kaynatılır.

Hazır olan mandalina reçeli sıcak sıcak kavanozlara doldurularak kapak kısımları alt tarafa gelecek şekilde ters çevrilir. Soğuduktan sonra tüketilir.

Not: Mandalina reçeli yapılırken mandalinanın beyaz ipli kısımları muhakkak temizlenmelidir. Aksi takdirde reçel acı olabilir.

Kabuklu Mandalina Reçeli Tarifi

Malzemeler

Yarım kilo ince kabuklu mandalina(küçük olanlar tercihimizdir)

2 su bardağına yakın toz şeker

1,5 su bardağı su

Çeyrek limon suyu veya limon tuzu

Aroma katmak için kabuk tarçın veya anason

Hazırlanışı

İlk olarak mandalinalar acılığı çıkması için iki gün boyunca suda bekletilir. Mandalinalar suda bekletilirken su sık sık değiştirilmelidir. İki günün sonunda bekletilen su süzülür ve daha sonra mandalinalara temiz su ilave edilerek 15-20 dakika kaynatılır.

Mandalinaların kaynatıldığı bu su da süzülür, bu işlemden sonra mandalinaların acılığı tamamen gitmiş olacaktır. Başka bir tencere içerisine içerisine 1,5 su bardağı su, şeker ve mandalinalar alınarak kaynamaya bırakılır. İnmeye yakın içerisine limon suyu, isteğe göre tarçın ve anason da eklenerek 5 dakika daha kaynatılır.

Hazırlanan mandalina reçelini ister soğuk ister sıcak olarak kavanozlara doldurabilirsiniz. Soğuduktan sonra tüketebilirsiniz.
Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir: