Beslenme, Genel

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Ağız kokusu kimsenin olmasını istemediği bazen fark ettiğimizde kendimizden utandığımız ve bu durumdan rahatsız olduğumuz bir problem. Genellikle ağız kokusu ya tükettiğimiz gıdalardan ya da kronik sebeplerden ötürü olur.

Tükettiğimiz gıdalarda bulunan kükürt ağız kokusunun nedenlerinde biri ve bu durum 24 saat içerisinde kendiliğinden geçmekte. Asıl sorun ise kronik nedenlerde. Bunların başında da ağız sağlığına gereken özenin gösterilmemesi, dişlerin fırçalanmaması geliyor. Diş eti hastalıkları, ağızda bulunan çürük dişler ağız kokusuna neden olmakta.

Yine sağlıksız beslenme ağız kokusunun nedenleri arasında. Sindirim sistemindeki bakteri ve mantar çoğalımı da ağız kokusunun bir diğer nedeni. Bazen ağız kokusu karaciğer ve diyabet gibi hastalıkların da habercisi olabiliyor.

Sürekli şikayetçi olduğunuz bir durum ise ağız sağlığına özen göstermeniz ve beslenme tarzınızda da değişiklikler yapmanız gerekir. Biz burada ağız kokusundan kurtulmanız için hangi besinlerin size yardımcı olacağı ile bilgi vermek isteriz:

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Maydanoz çiğneyin: ağız içinde bulunan bakterileri yok eden nefes tazeleyici maydanozu ağız kokusunu gidermede muhakkak deneyin.

Bol su için: su hem toksin atıcı özelliği ile hem de ağız içini nemli tutacağından ağız kokusundan kurtulmanızda yardımcı olabilir.

Yoğurt tüketin: sindirimi rahatlatan yoğurt içerden gelen kokuyu da engellemiş olur.
Turunçgil tüketin: sağlıklı diş eti ve dişler için gerekli vitaminleri barındıran turunçgiller ağız kokusunu da gidermede etkilidir.

Karanfil çiğneyin: Anti-bakteriyel özelliği bulunan karanfil ağız kokusunu kısa sürede ortadan kaldırır.

Nane yiyin: Ağız içi kokuların giderilmesinde maydanoz kadar etkilidir.

Bir hatırlatma: Ağız kokusunun başlıca sebeplerinden olan soğan sarımsak gibi yiyecekleri tükettiğiniz zaman dilimlerine özen gösterin. Şekerli yiyeceklerden tatlandırılmış içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.
Sağlıcakla kalın.

İlginizi Çekebilir: