Beslenme, Şifalı Bitkiler

Ahududu (Frambuaz) Faydaları ve Kullanımı

Ahududu-Frambuaz Faydaları ve Kullanımı

Birçok önemli rahatsızlığa çareler sunan ahududu (frambuaz) faydaları ve bu harika meyveden yapılacak iyi bir reçel tarifini sizlerle paylaşmak isteriz…

Ahududu-Frambuaz Nedir

Gülgiller ailesindendir. Görünümü çileği andırır. Kültür yetiştiriciliği yapılabildiği gibi doğal olarak dağlık alanlarda, ağaçları kesilmiş alanlarda, taşlık ve kayalık alanlarda yetişir. 2 m.’ye kadar uzayabilen, çok sayıda fışkın salabilen yarı çalı bir bitkidir.

Frambuaz kimyevi terkibinde B1, B2, B3, B6, C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, sodyum mineralleri içerir. Kolesterol seviyesi “0”’dır.

Meyveleri içki ve tatlıcılık sektöründe kullanılmaktadır.

Böğürtlen ile karıştırılmaktadır. Bitki ve meyve olarak birbirlerine benzeseler de ikisi ayrı şeylerdir.

Böğürtlen İle Arasındaki Fark Nedir?

Ahududu meyveleri kırmızı, nadiren sarı renkli olur. Böğürtlen meyveleri ise koyu siyaha yakın renktedir. Bu meyve görünüm olarak çileği andırmaktadır.

Ahududu (Frambuaz) Faydaları

Özellikle çocuklara zindelik verme özelliği vardır. Bu bakımdan bol bol çocuklarınıza meyvelerini yedirebilir, meyve suyunu hazırlayıp içirebilirsiniz.

Boğaz ve bademcik ağrılarını gidermede etkilidir.

Hamilelerce tüketimi doğum sancılarını azaltıcı ve doğumu kolaylaştırıcı özellik taşır.

Meyvelerinin ishali kesme özelliği vardır.

Kadınlardaki beyaz akıntıyı kesmede de etkilidir.

Toksin attırıcıdır. Kanı temizler.

Ahududu idrar söktürücüdür.

Vücuda güç ve zindelik verir.

Dokular üzerinde sıkılaştırıcı etkisi vardır.

Ateş düşürücüdür.

Lösemi hastalarının da tüketmesi tavsiye edilir.

Ahududu Nasıl Kullanılır?

Meyvelerini doğrudan yiyeyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca evinizde meyve suyu ve reçelini yapıp tüketmeniz de mümkün. Ayrıca dondurma, şurup tarzı hazırlanarak da tüketilebilir.

Meyveleri çabuk bozulma özelliğine sahiptir. Ancak dondurarak muhafaza edip de sonradan dondurucunuzdan çıkarıp meyve suyunu hazırlayıp içebilirsiniz.

Ayrıca yaprakları Temmuz-Eylül ayları arasında toplanıp gölge bir yerde kurutularak çay olarak hazırlanıp içilebilir. Yaprakları da kimyevi bileşenler bakımından zengin olup, sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Ahududu Yaprağı Çayı Hazırlama

Kurutulmuş yapraklardan 2 yemek kaşığı 500 ml  suda kaynatılır. 2 saat kadar dinlendirildikten sonra öğünlerden evvel 1 çay bardağı içilir. Yapraklarından yapılan çay mide ve bağırsak ağrıları, ishal, kan tükürme, sürekli adet kanamaları, baş ağrıları, üşütme neticesi ortaya çıkan terlemeler için kullanılır. Ayrıca diş ağrısı ve iltihaplanmalarında gargara olarak kullanılır.

Ahududu Reçeli Nasıl Yapılır?

3 kase ahududu 3 kase şeker içerisinde 1 gece bekletilir.  Dinlendirildikten sonra kısık ateşte kaynatılır. Kaynama esnasında yüzeye çıkan köpükler alınır. İyice piştikten sonra isteğe bağlı yarım limonun suyu sıkılıp eklenir. Ilıdıktan sonra kavanozlara konulur ve serin bir yerde muhafaza edilir.

İlginizi Çekebilir: