Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Akdiken Bitkisi Faydaları

Akdiken Bitkisi Faydaları

Akdiken bitkisi Ateştacı, Barutağacı, Geyikdikeni, Rhamnus catharicus (catharica) olarakta bilinir. Hünnapgiller ailesindendir. 1-3 m boyunda, küçük veya çalı görünümünde bir ağaçtır. Dalları karşılıklı ve uçları dikenlidir.

Fidanları taze iken grimsi gümüş iken olgunlaşınca siyah bir renk alır. Çiçekleri yaprak diplerinden çıkar ve topluca demet gibi bir arada bulunur.Sarımsı ve yeşil renkli olup oldukça küçüktür.

Çiçekleri yazın açar. Meyveleri ise önce yeşil olgunlaşınca siyah renkte olup yuvarlak ve bezelye büyüklüğündedir. İçinde küçük dört tane çekirdek bulunur. Tadı mayhoş ve biraz da acıdır.

Anayurdu Güney Avrupa ve Anadolu’dur. Kuzey Anadolu bölgesinin dağlık bölgelerinde de yabanisi yetiştiği gibi, park ve bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Akdiken bitkisinin sadece olgunlaşmış meyveleri güneşte veya suni olarak kurutulur, taze iken şurubu veya tentürü yapılır. Şayet olgunlaşmamış meyveleri toplanır ise karın ağrısı yapar.

Akdiken bitkisinin faydaları

Kabızlığı önler ve müshil etkisi vardır.

Balla karıştırılıp gargara yapılarak tüketildiğinde boğaz ağrılarına iyi gelir.

Kalp çarpıntılarına iyi gelir.

Sarılığa iyi gelir.

Akdiken bitkisinden çay hazırlanışı

Kurutulan meyve ve yapraklarından 2 tatlı kaşığı 1 bardak kaynamış suya konulur. 10-15 dakika süreyle demlendirilip süzülür. Bu çaydan, sabahleyin 1 bardak içilir.

Tazesi : Toplanan olgunlaşmış meyvelerinden 10 tanesi sabah kahvaltısından önce yenir.

Şurup Hazırlama

Bitkinin olgunlaşmış meyvelerine biraz şeker ve su katılıp kaynatılarak şurup hazırlanır. Bu şuruptan sabah kahvaltısı öncesi bir yemek kaşığı içilir.

UYARI :

Olgunlaşmamış meyveleri kullanılmaz
Fazla kullanılırsa karın ağrısı, bulantı, kusma yapar.

İlginizi Çekebilir: