Alternatif Tıp, Genel

Aktif Kömür Nedir, Nasıl Kullanılır

Aktif Kömür Nedir, Nasıl Kullanılır

Aktif Karbon ( Aktif Kömür ) Hakkında

Aktif karbon absorbe özelliği oldukça iyi olan bir maddedir. Ticari olarak aktif karbon; odun, linyit, mangal kömürü, kemik, Hindistan Cevizi, pirinç kabuğu, fındık kabuğu, turba gibi maddelerden üretilir.

Gaz halindeki maddelerim absorbsiyonu için daha çok küçük gözenekli karbonlar ( Hindistan Cevizinden elde edilen türü ) tercih edilmektedir. Sıvı yada eriyik haldeki maddeler için ise daha çok torf gibi malzemeler kullanılır.

Aktif karbon ( aktif kömür ) üretimi için kullanılacak organik malzeme yaklaşık 1100 dereceye kadar ısıtılır ve bu esnada maddeye büyük bir basınç uygulanır. Bu aşamada karbon molekülleri gözenekli bir yapıya bürünerek yüzeyi artar. Bu şu demektir; çok küçük bir alanda kömürün yüzey alanları ile birlikte toplamı, barındığı hacmin yüzlerce katıdır. Şöyle örnek verelim, 10 gram ( bir yemek kaşığı ) aktif karbonun yüzen alanı ile birlikte sahip olduğu toplam alan 2 dönümden fazladır. Kullanım alanına göre bu alan, 10 dönüme kadar çıkmaktadır.

Aktif Karbon Nasıl Kullanılır

Aktif karbon tıbbi alanda, aşırı doz zehirlenmelerinde ve bazı spesifik zehirlenmelerde kullanılır. Temel mantık, zehire neden olan fazla dozun yada materyallerin aktif kömür içerisine hapsedilmesidir. Bu şekilde bir absorbsiyon ile karbon içerisine sıkışmış zehirli madde vücuda zarar vermez ve daha kolay dışarı atılır.

Ancak her zehirlenme vakasında etkin değildir. Hangi vakalarda etkin olup olmadığına karar verecek olan kurum sağlık kurumlarıdır. Eğer acil servise gitme olanağı o an mümkün değilse, sağlık hattından alınacak bilgi doğrultusunda aktif kömürle yapılacak ilk müdahale bazen hayat kurtarabilmektedir.

Bazı durumlarda, aktif kömür kolesterol düşürmek, zayıflamak, gaz önleme, yüksek alkolün etkisini bertaraf etme gibi nedenlerle kullanılmıştır. Ancak, bununla ilgili yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Zehirlenme vakalarında, ilgili sağlık kurumlarınca aktif karbon, bir sıvı ile karıştırılarak veya mideye bir tüp ile yerleştirilecek verilir. Sağlık kurumlarında uygulanan ve ideal dozlarda verilen aktif karbon sağlık açısından güvenlidir.

Aktif kömürün kullanım alanları bunlarla sınırlı olmayıp, özellikle akvaryum filtreleri ile evlerde kullanılan su filtrelerinde temel filtreleme malzemesi olarak aktif kömür kullanılmaktadır. Ayrıca son zamanlarda aktif kömür içeren diş macunları ve diş beyazlatma ürünleri, cilt bakım ürünleri de bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: