Alternatif Tıp, Beslenme

İbrahim Saraçoğlu Anne Sütünü Artıran Gıdalar

Anne Sütünü Artıran Gıdalar - İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hocamızın tarifleri ve önerileri ile anne sütü nasıl artırılır, anne sütünü artıran gıdalar nelerdir ve incir havuç kürü nasıl yapılır… Tüm merak edilenleri sizler için yanıtladık…

BEBEĞİNİZİ YETERİNCE BESLEYEMEDİĞİNİZİ Mİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ? SÜTÜNÜZÜ NASIL MI ARTIRIRSINIZ?

Annelerin doğumdan sonra en çok karşılaştıkları sorunlardan birisi de “sütlerinin az olmasıdır.” O yüzden anneler sütlerinin bebeklerine yetmediğini düşünerek ümitsizliğe kapılıp çareler  aramaya başlamaktadır.

Bebek gelişiminde anne sütü hiçbir şeyle kıyaslanamayacak kadar önemlidir. Üzümden incire, dereotundan rezeneye kadar birçok bitki anne sütünü artırmada etkilidir.

Bilindiği gibi annenin  yorgunluk ve stres dışında sütünü etkileyen en önemli unsur annenin beslenmesidir. Halk arasında yanlış olarak bilinen ve emziren annelerin çokça başvurduğu ama netice alamadığı şekerli gıdaların tüketimi hem gereksiz kilo almalarına neden olmakta hem de süt artışına bir katkı sağlamayarak anneleri strese ve ümitsizliğe düşürmektedir.

Oysa evinizde uygulayacağınız çok basit bitkisel yöntemlerle sütünüzü artırabilirsiniz. Nasıl mı? İşte anne sütünü artıran  İbrahim Saraçoğlu kürü ve besinler:

İbrahim Saraçoğlu’ndan Anne Sütünü Artıran Kuru İncir-Havuç Kürü

Yine kuru inciri ikiye bölüp 5 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra içerisine bir adet havucu dilimleyerek 3 dakika daha kaynatıp 21 gün boyunca öğleden önce ve sonra birer su bardağı içilmesinin de anne sütü artırımda etkili olduğunu belirtmektedir.

Düzenli yürüyüş ve bolca su tüketiminin de sütün artımına katkı sağladığı bilinmektedir.

Bunların yanı sıra maydonoz, kuşkonmaz, kekik, nane, ada çayı, civanperçemi  gibi anne sütünü azaltıcı etkisi bulunan bitkilerin de kullanımına  dikkat etmek gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Anne Sütünü Artıran Besinler

REZENE ÇAYI

Tat bakımından dereotunu andıran rezene özellikle Hint ve Pakistan çevrelerinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakla birlikte anne sütünü artırmada mucize bitki olarak bilinmektedir. Günde iki veya dört fincan rezene çayı tüketimi sütünüzü artırmada faydalı olacaktır.

Ayrıca Rezene çayının bebeğin gaz problemini gidermede de etkili olduğunu unutmamak gerekir.

DEREOTU

Toplumda anne sütünü artırmada sıkça başvurulan dereotu öğünlerden önce birer tutam tüketildiğinde sütünüzün artmasına oldukça faydalı olacaktır.

SİYAH ÜZÜM

Sabah ve akşam olmak üzere iki porsiyon şeklinde tüketeceğiniz taze siyah üzüm sütünüzü artmasına katkı sağlayacaktır.

HURMA

Birçok vitamin ve mineral içeren hurmayı bolca tüketen anneler hem kendi hem de bebeklerinin sağlığını korumakla birlikte sütlerinin miktarında da artış olduğunu gözle göreceklerdir.

İNCİR

Severek tüketilen kuru incir tüketimi anne sütünü artırmada sıkça başvurulan gıdalardan biridir. Ayrıca İbrahim Saraçoğlu mevsiminde toplanmış 9-10 adet kuru incirin klorsuz bir suda yaklaşık 10 dakika haşladıktan sonra içilmesinin anne sütünü artırmada etkili olduğunu söylemektedir.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMADA İBN-İ SİNADAN TAVSİYELER

Bir tıp otoritesi olarak kabul edilen İbn-i Sina’nın da anne sütünü artırmada bazı önerileri vardır:

Meşhur Kanun kitabı adıyla anılan eserinde İbn-i Sina anne sütünü artırmada Yumurta sarısı ile şalgamın emziren annelere faydalı olduğunu, Meyvelerden yumuşak elma, ayva, tatlı nar, üzüm, incir, olgun muz ve fıstığında tüketilmesi gerektiğini, son olarak doğal beslenmiş tavuk, piliç etlerinin haşlamalarının anne sütüne faydalı olduğunu, kaya balığı, bıldırcın etinin de anne sütü artırmada etkili olduğunu belirtmiştir.

İlginizi Çekebilir: