Beslenme, Şifalı Bitkiler

Sofraların Vazgeçilmezi Asma Yaprağı

Sofraların Vazgeçilmezi Asma Yaprağı

Hemen hemen hepimizin sofralarının vazgeçilmezi olan asma yaprağı faydalarını hiç merak ettiniz mi? İnsanı şaşırtan o kadar çok faydası var ki, artık sarmalarınızı  daha bir lezzetle yiyeceksiniz.

İşte sofralarımızın vazgeçilmezi asma yaprağının faydaları…

Asma Yaprağı Faydaları

Asma yaprağı antioksidan vitaminlerden olan A ve C vitaminlerini içerir. Yani kansere karşı koruma sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kolesterol içermez. Özellikle  zeytinyağı ile hazırlayacağız sarmalarla kalbinizi güven altına alabilirsiniz. Düşük kalorili, yüksek enerji içeren bir yiyecektir. Bu yönüyle sağlıklı beslenmenizi sağlar.

Yüksek posa içermesi ile kabızlığı giderici özelliği vardır. uzun vadeli kullanımı kronik kabızlığı minimuma indirir. Kemik sağlığı için vazgeçilmez olan kalsiyum, manganez, magnezyum, demir ve bakır gibi mineraller bakımından zengindir.

Asma yaprağı rahim kanamalarını durdurur. Hemoroide karşı iyi gelir. Bacak damarlarındaki şişmeleri önleme özelliğine sahiptir.

Asma yaprağı Alzheimer hastalığı için de umut vaat ediyor. Yapılan araştırmalar beyinde “beta amiloid” plaklarının birikmesini önlediğini kanıtlamıştır. Demir ve folik asit içermesi hafızayı güçlendirmektedir.

Fosfor bakımından zengin olması sinir sistemi, kas sistemi, diş ve kemikler için oldukça faydalıdır. Bağırsak ve böbrek fonksiyonlarını düzenler.

İçeriğindeki magnezyum, tam bir antideprasandır. Bununla birlikte kasları gevşetir. Karbonhidrat yakımını hızlandırır. Kalp krizi riskini azaltır. Mide iltihaplarına karşı iyi gelir. Yapraklarından 5 veya 6 tanesinin kaynatılarak içilmesi alkolün bırakılmasında faydalıdır.

İyi Bir Asma Yaprağı Nasıl Anlaşılır?

Piyasada ve pazarlarda çeşit çeşit asma yaprağı satılmaktadır. İyi bir sarma yaprağını anlamanızı sağlayan ilk şey rengidir. Rengi açık yeşil, arka yüzü tüysüz ve ince damarlıdır. En kaliteli asma yaprağı Tokat ilimizde yetişmektedir. Bunun yanı sıra Manisa’nın sultani çekirdeksiz ve Trakya Bölgesinin yapıncak cinsinin yaprakları sarma için uygundur.

Asma Yaprağının Kullanımı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler: 

Ülkemizde tuzlu salamura şeklinde hazırlandığından kullanmadan önce muhakkak suda iyice bekletin ve tuzdan aranmasını sağlayın.

Sarmalarınızda pirinç yerine lif bakımından zengin olan bulgur kullanmaya özen gösterin. Hipertansiyon hastaları ile böbrek hastalarının kullanmamaları gerekir. Salamura olarak muhafaza etmek istemeyenler, ağzı kapalı pet şişelerde de tuzsuz olarak saklayabilir.

İlginizi Çekebilir: