Bitkisel Yağlar, Şifalı Bitkiler

Avokado Nasıl Yenir, Avokado Yağı Nasıl Kullanılır

Avokado Nasıl Yenir Yağı Nasıl Kullanılır

Avokado ve avokado yağı faydaları, kullanım alanları, fayda sağladığı rahatsızlıklar.

Avokado her şeyden önce yumuşak olanının tüketilmesi gereken bir meyvedir. Yenilmek üzere hazırlanan avokadonun da birkaç saat içerisinde yenilmesi gerekir.

Bünyesinde A, B, C, E ve K vitaminleri ile demir, magnezyum, bakır, fosfor, potasyum gibi mineraller ihtiva eder.

Avokado Faydaları Nelerdir?

B6 vitamini içermesinden migren ve ülser için çok faydalıdır. Prostat büyümesi rahatsızlığı olanlar için de faydalıdır. Regle bağlı oluşan kansızlık rahatsızlığı için de tüketilmesi gerekir.

Yapılan bilimsel çalışmalar bol bol yenilmesi halinde kadınlarda hamile kalma oranını üç kat artırdığını belirlemiştir. Kanser hastaları tarafından tüketilmesi üzerilerinde oluşan yorgunluk hissini aldığı gibi kanser için koruyucu özellik de taşır. Metabolizmayı düzenleyici etkisi vardır.

Avokado bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan özelliği vardır. Hücre sağlığını korur. Doymamış yağ asitleri ile kalp ve damar hastalıkları için çok faydalıdır.

Yaşlanma geciktirici özelliği vardır. Kabızlığa karşı faydalıdır. Çocukların ve hamile bayanların sağlıklı beslenmelerinde önemli bir yere sahiptir.

Avokado Yağı Faydaları

İhtiva ettiği A, D, E vitaminleri ile cildi nemlendirir, hasarlı hücreleri tamir eder ve hücre sağlığını korur.
Saç bakımı için de çok faydalıdır. Kırık ve kuru saç problemi olanlarla kafa derisi sağlığı için de çok faydalıdır.

Yağının kolon ve meme kanserine yakalanma riskini azalttığı düşünülmektedir.
Kan akışını hızlandırıcı özelliği vardır. Damar tıkanıklıklarına karşı koruyucudur.

Avokado Nasıl Yenir?

Çok çeşitli hazırlama şekilleri bulunmakla birlikte İbrahim Saraçoğlu tüketmek isteyenlerin taze limon suyu ve 1-2 diş sarımsak ilave edilip yapılan ezmesinin yenilmesini öneriyor. Anemi hastalıklarının dışındaki rahatsızlıklar için sadece sarımsağın eklenmesini belirtiyor. Bununla birlikte salatası yapılabildiği gibi fırında pişirilerek de tüketilebilmektedir.

Avokado Yağı Ciltte Nasıl Kullanılır?
Yağını yüz ve ciltte uygularken muhakkak ikinci bir bitkisel yağ ya da su ile inceltilmelidir. Yüz için uygulandığında gözle temasından kaçınılmalıdır. Veya ıslak bir pamuğa birkaç damla dökerek de uygulamanız mümkün.

Saç için de cam bir kase içerisine eşit miktarda zeytinyağı ve badem yağı ile karıştırıp sıcak suda bir müddet ısıtın. Yarım saat saç diplerine masaj yaparak uygulayın, ardından şampuanınızla yıkayıp durulayın.

İlginizi Çekebilir: