Beslenme, Şifalı Bitkiler

Ayçiçeği Çekirdeği Faydaları Nelerdir

Ayçiçeği Çekirdeği Faydaları Nelerdir

Ayçekirdeği Tüketmek Nelere İyi Gelmektedir

Ayçiçeği çekirdeğini burada tanıtmaya gerek duymuyoruz. Herkesin bildiği, çitlemesinin insana ayrı bir tat ve haz verdiği harika bir besindir. Peki her fırsatta alıp çitlediğimiz ayçiçeği çekirdeğinin faydalarını hiç merak ettiniz mi?

Ayçekirdeği güçlü bir antioksidan olan E vitamini bakımından zengindir. Öyle ki 1 avuç kadarını tüketmek günlük E vitamini ihtiyacının %60’ını karşılamaktadır.

Yeterli oranda alınan E vitamini kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar ve bu sebepten meydana gelebilecek erken ölüm riskine karşı önleyici bir özellik gösterir.

Kalp, beyin ve kas fonksiyonları ve diyabetten korunmak için önemli bir vazifesi bulunan magnezyum bakımından da zengindir. Bu mineral kas zayıflığı, eklem ağrıları, göz seğirmesi gibi önemli rahatsızlıkların önüne geçilmesinde faydalıdır.

Ayçekirdeğinde bulunan magnezyum depresyonu önlemede de ayrı bir yere sahiptir.

Kolesterol seviyesini dengede tutmak için gerekli olan fitosteroller içermektedir.

Ayçiçeği önemli bir antioksidan olan selenyum da içermektedir. Selenyumun troid hormonunun üretiminde etki edebileceği düşünülmektedir. Yine vücutta oluşan kızarıklık ve şişkinliğin giderilmesinde de önemli faydaları bulunmaktadır.

İçeriğindeki fosfor böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesi ve kalp kasının düzenli kasılmasına katkı sağlamaktadır.

Bir Hatırlatma
Ayçiçeği çekirdeğini tuzlu tüketmemeye özen gösterelim. Bunun yerine tuzsuz ya da az tuzlu olanlarını tercih edelim.

İlginizi Çekebilir: