Beslenme, Şifalı Bitkiler

Ayva Yemenin Faydaları Nelerdir?

Ayva Yemenin Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayva Latince (Cydonia oblonga) ismiyle anılan anavatanı ülkemizin de içerisinde yer aldığı Avrasya (Ermenistan, Makedonya, Özbekistan, Macaristan )meyvesidir. Özellikle yetiştiği mevsim de hesaba katıldığında kışa hazırlanmak için tüketilebilecek en güzel meyvelerin başında gelmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir yere sahip olan C vitamini bakımından zengindir. Bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılama özelliğine sahiptir.

Kan basıncını korumak ve hücrelerde etkili sıvı transferini sağlamak için gerekli olan potasyum bakımından da zengindir. Yine kalp sağlığı içinde ideal bir meyve olup; kalbe kuvvet vermekte, sıkıntı ve çarpıntıyı gidermektedir. Kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği azaltarak koroner kalp hastalıkları, kalp krizi ve inme risklerini de minimum seviyeye indirir.

Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde gerekli olan demir, bakır ve çinko mineralleri de içermesi ile oksijenin vücut içerisindeki dolaşımın etkili olmasını sağlar. Bu yönüyle saç sağlığına da faydası vardır.

Çeşitli alerjik reaksiyonları da önleme kabiliyetine sahip olan ayva yüksek antioksidan ve vitaminler sayesinde cildin güzel ve sağlıklı görünmesini sağlar. Kırışıklıkları giderir, UV ışınlarına karşı vücudu korur.

Diyet lifi açısından da zengin olan bu harika meyve kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır. Yine ortalama 250 gr ağırlığındaki ayva yaklaşık 150 kalori içermektedir ki bu da oldukça düşük bir kalori demektir. Lif açısından zengin oluşu aynı zamanda bağırsak sisteminin düzgün çalışması açısından da önem arz etmektedir.

Ağız kokusunu gidermede de etkili olan bu meyve karaciğer tembelliği için de önerilmektedir. İnce bağırsak iltihaplanması için de faydalı olduğu dillendirilmektedir. Düzenli tüketimi adet kanamalarını düzene sokar.

Ayrıca ayva suyu aşırı adet kanamalarını önler, dizanteriye karşı da faydalıdır. Ayrıca ayva yapraklarından hazırlanacak olan çay grip, nezle, boğaz ağrısı ve boğaz şişkinliğine karşı kullanılabilecek en etkili yöntemdir. İyi bir A vitamini kaynağı olması ile de göz sağlığına fayda sağlamaktadır. bknz: Ayva Yaprağı Çayı Hakkında Bilgi

Ayvanın Besin Değerleri

100 gram ayva 83 gr su, 57 kalori, 11 mg kalsiyum, 0.7 mg demir, 17 mg fosfor, 197 mg potasyum, 40 mg A vitamini, 15 mg C vitamini içermektedir.

Kimler Ayva Yememelidir?

Yüksek tansiyon hastalarının yememeleri önerilir. Yine aşırı ishal ve kabızlık çekenlerin de yememesi tavsiye edilir.

İlginizi çekebilecek yazılar:
Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır
2 Çeşit Tarif İle Ayva Tatlısı Yapılışı

İlginizi Çekebilir: