Doğal Kürler, Şifalı Bitkiler

Ayva Yaprağı Çayı Hakkında Bilgi

Ayva Yaprağı Çayı Hakkında Bilgi

Ayva Yaprağı Ne Zaman Toplanır, Nasıl Kurutulur?

Kökeni Batı Asya olan ve vatanımızda her yerde yetişme ortamı bulan ayva; kendisi ve çekirdekleri gibi yaprakları ile de şifa dağıtıyor. Uygun koşullarda ve doğru şekilde kurutulan ayva yaprağı faydaları oldukça fazladır.

Sonbahar ayında (Eylül-Ekim) yağışsız, açık, rutubetsiz ve güneşli havada toplanır (saat 10-16 arası toplanması idealdir. Yaprakların yol kenarlarında egzoz gazına veya diğer zararlı gazlara maruz kalmadığına emin olduğunuz yerlerden toplanması gerekir. Toplanan yapraklar yıkanmamalı ve doğrudan güneşe maruz bırakılmadan gölge bir yerde kurutulmalıdır.

Ayva Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir?

* Vücut üzerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği bulunan ayva yaprağı çayı yatmadan evvel içilirse rahat uyumanızı sağlar. Karaciğeri temizler ve sağlıklı çalışmasına destek olur.

* Regl dönemi ağrılarını hafifletmede etkilidir. Bayanlardaki beyaz akıntıyı keser. Düzenli kullanımı basur şikayetinizi azaltır. İshale karşı da başarı ile kullanılabilir.

* Ateş düşürücüdür. Kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucudur. Hazımsızlığa karşı faydalıdır. Mide rahatsızlıklarına karşı (özellikle ülser) kullanılabilir.

* Ağız içi yaralara (aft) ve boğaz iltihabına karşı faydalıdır. Lapa hale getirilip boğaza sarılması boğaz ağrılarını geçirir. Kan yapıcı özelliği vardır. Ses tellerini yumuşatır.

* İçerisindeki bileşenler sayesinde yıllardır bronşit ve öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Vesveseye karşı kullanımı da mevcuttur.

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir?

Demlenme aşamasında uzun süreli kaynatılmaması gereken ayva yaprağı önceden kaynatılmış yarım litre su içerisine 4-5 adet atılıp yaklaşık 2-3 dakika daha kaynatılarak elde edilir. Ardından ocak kapatılıp ılıması beklenir ve süzülüp günde sabah ve akşam iki bardak içilir. Tatlandırmak için bal kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: