Bitkisel Yağlar, Güzellik & Bakım

Badem Yağının Kullanım Alanları Hakkında

Badem Yağının Kullanım Alanları Hakkında

En Popüler Bitkisel Yağlar Arasında Bulunan Badem Yağının Kullanımına Dair;

Birçok kozmetik firmasının da vazgeçilmezlerinden olan badem yağı doğal bakım ürünleriniz arasında yer alması gereken  bitkisel yağdır. Cilt bakımında, saç bakımında hatta kaş, kirpik, sakal bakımında da yaygın olarak kullanılır. A, B ve K vitaminleri bakımından zengin bir yağ oluşu özellikle cilt bakımında onu ayrı bir yere oturtmaktadır.

Badem Yağı Saç Bakımında Kullanımı

Kullanımı saçları beslediği gibi saç dökülmesini önlemede yardımcıdır. Saçların hızlı uzamasını sağlar ve iyi bir onarıcıdır. Saçların canlı ve parlak görünmesini sağlar. Bunun için yapılması gereken ise; haftada 1 defa saç diplerinize badem yağı ile masaj yapıp, ardından saç uçlarına doğru bu yağı yedirmek. Yarım saat kadar bekledikten sonra şampuanınızla güzelce saçlarınızı yıkamak.

Badem Yağı Cilt Bakımında Kullanımı

Cilt bakımında avokado ve bal ile karıştırıp elde edilecek badem yağı kürünü kullanmanızı öneririz. Birçok ünlü tarafından kullanılan bu karışım ile sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Hazırlanışı ise şu şekilde:
Yarım adet avokadoyu püre haline getirin ve içerisine 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı da badem yağı ekleyin. Cildinize uygulayıp, yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin. Ardından ılık su ile durulayın. Haftada 1 veya 2 kez uygulayın.
Şimdi gelelim faydalarına:

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

*Cildi nemlendirir, ciltte oluşan iltihaplanmaları giderdiği gibi ciltte tahriş oluşumunu engeller.
*Cildin erken yaşlanmasını önler. Pürüzsüz ve yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar.
*Ciltteki kaşıntı ve kızarıklıkları giderir. (Lavanta yağı ile kullanıldığında)
*Saçı besler, saç dökülmelerini önler. Saçların canlı ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca saçların hızlı uzamasına da büyük katkısı vardır.
*Sedef, egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
*Badem yağı güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildi korur.
*Makyaj çıkarmak için kullanılabilecek doğal bir yöntemdir.
*Düzenli kullanımı tırnakları besler ve çabuk kırılmalarını önler.
*Düzenli kullanımı hamilelik ya da kilo alımında oluşan çatlakların giderilmesinde etkilidir.
*Uzun kirpiklere sahip olmak için de vazgeçilmez bir yağdır.
*Dahilen kullanımının müshilaj, yumuşatıcı, öksürük kesici ve solucan düşürücü etkisi vardır. Bir bardak süt içerisine veya yemeklerinize birkaç damla damlatarak tüketebilirsiniz.
*Sakal ve bıyıkların gür ve canlı olmasını sağlar.

Bıyık ve Sakal Bakımında Nasıl Kullanılır? Sakal ve bıyıkların gürleşmesini ve canlanmasını sağlar. Bıyık ya da sakallarınıza eliniz yardımı ile yedirip birkaç saat yıkamadan bekleyiniz. Ayrıca hint yağı ve sarımsak ile karıştırılıp sakal çıkmasına katkı sağladığı da söylenmektedir.

İlginizi Çekebilir: