Beslenme, Genel

Bahar Alerjisi Neden Olur

Bahar Alerjisine Neden Olan Nedenler

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte polenlerin artması alerjik sorunları da beraberinde getiriyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar bahar alerjisiyle daha çok karşılaşıyorlar. Peki polen alerjisi nedir ve bahar alerjisi nasıl geçer?

Polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte artan burun kaşıntısı, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, sık öksürük ve nefes sıkışması gibi sorunlar, yaşam kalitesini ciddi oranda düşürüyor. Peki bahar alerjis nasıl geçer?

Bahar alerjileri; astım, sinüzit, çocuklarda burun tıkanıklığı nedeniyle diş ve ağız yapısında gelişme bozuklukları, orta kulak hastalıkları, konjuktivit, besin alerjileri, alerjik rinit gibi hastalıklar üzerinde de tetikleyici olabiliyor. Polenler, nefes yoluyla solunum yollarına, cilt, saç ve gözlere yerleşiyor.

BAHAR NEZLESİ NASIL ANLAŞILIR?

Nisan ve Mayıs aylarının gelmesiyle birlikte polen hassasiyeti bulunan kişilerde alerjik durumlar daha fazla gözlenir. Polen alerjisi hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanması ve burun ile damakta kaşıntı, gözlerde yanma ve kaşıntı, geniz akıntısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bazende deri döküntüleri veya astım şeklinde de görülebilir.

PEKİ ALERJENLERDEN NASIL KORUNULUR?

• Evinizde tüylü hayvan beslemeyin.

• Klimalardaki filtreler düzenli olarak değiştirilmeli ve bakımı yapılmalı.

• Polen mevsiminde pencere ve kapılar çok fazla açık tutulmamalı.

• Sigara içmemeye özen gösterilmeli ve yanınızda içilmesine izin verilmemeli

• Ev içindeki bitkiler uzaklaştırılmalı.

• Kuş tüyü yastık, yün yastık, yorgan, yatak yerine sentetik olanları kullanmaya özen gösterilmeli.

BAHAR ALERJİSİ OLANLAR NASIL BESLENMELİ

Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ruhan Aşkın Uzel mevsim geçişlerinde oluşan halsizlik durumlarına kalkan olabilecek gıdalar hakkında bilgi verdi. Uzel, “Özellikle A, C ve E vitaminlerini içeren besinler tüketilmeli; selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin alımı omega yağ asidi içeren yiyecekler ile takviye edilmesi gerektiğini söyledi.

D vitamini, besinlerde az bulunduğu için havaların ısınmasından da faydalanarak güneş ışığından yeteri kadar yararlanılmalıdır. Ayrıca D vitamininin yanı sıra kalsiyum ve fosfor tüketimi haftada en az 2 kez balık ve her gün süt tüketimi ile desteklenmelidir.

Vitamin ve mineralce zengin olan besinlere ek olarak, günlük süt-yoğurt grubu gıdalar ihmal edilmemeli, kefir de yiyecek alternatifleri arasında yer almalıdır” dedi.

Ruhan Aşkın Uzel, mevsim yorgunluğu, halsizlik, artan strese bağlı olarak da seyri artabilen depresifliği biraz da olsa kontrol edebilmek için B vitamini içeren yiyecekleri uygun miktarda tüketmek gerektiğini belirterek, “Tam tahıllı ekmek, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri B vitamini içeren yiyeceklerdir.

Bol sebze meyvenin yanında bol bol su içmek de hem bireylerin kendilerini iyi hissetmesini sağlar, hem de kan şekerinin kontrol edilmesinde yardımcı olur” diyerek önerilerde bulundu.

İlginizi Çekebilir: