Beslenme, Genel

BAL NEDEN ŞEKERLENİR NASIL MUHAFAZA EDİLMELİDİR

https://www.lokmanca.com/?p=5231&preview=true

BAL NEDEN ŞEKERLENİR, BALIN ŞEKERLENMESİ NE ANLAMA GELİR?

Balın yapısında su, glikoz ve früktoz oranlarından dolayı ve ortam sıcaklığının değişmesinden dolayı şekerleme olmaktadır. Eğer balın früktoz oranı düşer ve glikoz oranı artarsa şekerlenme durumu daha fazla görülür. Halk arasında şekerlenme olarak bilinen bu durum balın kristalleşme durumudur ve hakiki balların genelinde görülebilmektedir.

Aslında şekerlenen bal doğal olduğu için tereyağı kıvamında kristalize olur.Çünkü içindeki polen propolis gibi zenginlik katan, balın niteliğini artıran unsurlar filtre edilmemiştir. Market raflarında pırıl pırıl görünerek kristalize olmayan ballar filtre edildiği için kristalize olmamaktadır.Organik balda filtreleme işlemi olmayacağından kiristalize olma durumu sürece bağlı olarak beklenen durumdur.

BAL HANGİ SICAKLIKTA SAKLANMALIDIR

Uygun koşullarda saklanan ballar uzun bir süre boyunca tazeliğini korumaktadır. Bu sebeple de balın doğru bir şekilde saklanabilmesi önem arz etmektedir.

Balın doğal özelliklerini kaybetmemesi için ısı ve ışıktan uzak olan yerlerde saklanması gerekmektedir. Uzun süre ısıya maruz kalan balların renginde kararmalar olmakta ayrıca kimyasal yapısında da değişimler gözlenmektedir. Yine 10-15 derece arasında saklanan, buzdolabında tutulan ya da sık sık ısı değişimlerine maruz kalan ballarda kristalleşme de görülebilmektedir. Bal saklamak için ideal olan sıcaklık 18-24 derece arasıdır.

Önemli olan bir diğer nokta ise balın kapalı olarak muhafaza edilmesidir. Aksi takdirde bal ortamdaki kokuları ve nemi emebilmektedir.

BAL SAKLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Saklayacağınız kabı camdan seçmenizde fayda var. Saklandığı kavanozların kapakları sıkıca kapatılmalıdır.

Doğrudan güneş ışığına ve sıcağa maruz bırakılmamalıdır.

Bal, buzdolabına konulmamalı ve aşırı soğuktan da korunmalıdır.

Oda sıcaklığı en ideal saklama koşuludur.

Bal, ağzı açık kutularda ya da kâselerde muhafaza edilmemelidir.

Bal, kavanozundan tüketilecek kadar alınmalıdır.

Balı koyacağınız kavanoz nemli olmamalıdır. Çünkü nemin bal üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Balı koyacağınız kavanozun kapakları sıkıca kapanabilmelidir. Böylece dışarıdaki kötü kokular ve nem balınıza sinmeyecektir.

Bal, fırın ya da ocak gibi ısı kaynaklarından uzak tutulmalıdır.

Balı, dondurmak da saklama yöntemlerinden birisidir. Tüketmek istediğiniz zaman dondurucudan çıkarıp çözünmesini beklemek yeterli olacaktır. Ancak daha önce de belirtildiği gibi balı buzdolabında saklamak uygun değildir.

ŞEKERLENEN BALA NE YAPILMALIDIR?

Özellikle yanlış ısılarda muhafaza edilen ya da buzdolabında saklanan ballarda kristalleşme gözlenir. Balın kristalleşmesi doğal bir olaydır ve baldaki şekerlerin sıvı halden katı hale geçmesi olarak tarif edilir. Böyle bir durumda bal kavanozu ılık su dolu bir kabın içerisine konmalı ve kristaller çözünene kadar karıştırılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: