Beslenme, Şifalı Bitkiler

Barbados Kirazı-Acerola Nedir, Faydaları Nelerdir?

Barbados Kirazı-Acerola Nedir, Faydaları Nelerdir?

BARBADOS KİRAZI FAYDALARI VE KULLANIMI HAKKINDA BİLGİ.

Barbados kirazı diğer adıyla Acerola kirazı tropik bir bitkidir. Genelde 2-3 m boyunda olmakla birlikte bazı türleri 6 m boyuna kadar ulaşabilmektedir. Tropik iklim bitkisi olması nedeniyle eksi 2 derecenin altında soğuktan zarar görür ve bitki ölür. Asitli yapıya sahip topraklarda daha iyi yetişebilme özelliği bulunmaktadır. Bu meyvenin yetiştiriciliğini yapanların verimi artırma adına kurak dönemlerde düzenli sulama yapmaları önerilmektedir.

Barbados kirazı (acerola kirazı) meyvesi parlak kırmızı renktedir. Yaprakları parlak ve koyu yeşildir.Meyveler 3 tane geniş yuvarlak kenarlı olup, çekirdekleri merkezde bulunur. Meyve eti sarı tondadır. Meyveleri tam bir C vitamini deposudur. Bitkinin asıl yetiştirilme amacı da C vitamini bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olmasıdır.

Barbados kirazı-acerola kirazı oldukça yüksek miktarda C vitamini içermektedir. Bir portakalın 32 katı, bir adet kiwinin de 17 katı C vitamini içermektedir. A, vitamini bakımından zengin olan bu meyve aynı zamanda B1, B2 vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum minerallerini de bünyesinde ihtiva eder. İyi bir antioksidandır. Bitki tüm yıl boyunca pembe renkte çiçekler açar. Meyveleri çiçek döneminden 5-6 hafta sonda olgunlaşır.

Barbados Kirazı Faydaları Nelerdir?

  • Göz sağlığı üzerinde faydalı olan barbados kirazı gözün görme kalitesini artırır.
  • Yüksek miktarda C vitamini içermesi ile grip, nezle gibi soğuk algınlıklarına karşı koruma sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Diyabet hastalarının da rahatlıkla kullanabileceği barbados kirazı kan şekeri seviyesini dengede tutar.
  • Yüksek oranda antioksidan içermesi ile vücudun serbest radikallerle mücadelesine yardım eder. Cilt sağlığını korur ve antiaging yani yaşlanma karşıtı özelliği vardır.
  • Kansere karşı koruma sağlar.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır.
  • İçeriğinde bulunan pektin isimli bileşen sindirim sistemine yardımcı olur. Bağırsakları korur. Ayrıca bu madde sayesinde kolesterol seviyesini düşürür.

Barbados Kirazı (Acerola Kirazı) Nasıl Kullanılır?

Doğrudan meyveleri yenilebilen bu meyve, gıda sanayiinde; bebek mamalarında, içki ve kokteyl yapımında kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra dondurma, kompostu, reçel ve meyve suyu tarzında hazırlanıp da tüketilebilir.
Ayrıca bu meyvenin tablet tarzı satışı da vardır. Aliexpress gibi internet sitelerinden tablet ve kiraz tozu şeklinde temin edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: