Beslenme, Şifalı Bitkiler

Bayır Turpu Hakkında Bilgi

Bayır Turpu Hakkında Bilgi

Bayır Turpu Nedir

Bayır turpu; turpgiller familyasına ait bir bitkidir. Bilimsel adı Armoracia rusticana olan bu bitki suşi yemeklerinin vazgeçilmez sosu olan wasabi sosunun ham maddesidir.

İngilizce’de At turpu anlamına gelen Horseradish olarak bilinir. Eşek turpu, acı turp ve kara turp olarak da bilinen yabani bir turp çeşididir. Dünyanın çoğu yerinde yetişir. Ülkemizde de yetişen bu bitkinin ana vatanının Asya kıtası veya Rusya toprakları olduğu düşünülmektedir. Köklerinin tadı acı ve hardala benzemektedir.

Bitkinin toprak altında yetişmesi toplamasını güçleştirse de şifası nedeniyle hemen her gün bir miktar yenmesi uygundur. Tadı pazarlardan alınan pembe veya siyah turpa göre çok daha acı olan yaban turpu, acı yemeği sevenler için oldukça lezizdir. Mide ve gaz sorunu olan kişilerin ise tüketirken dikkatli olmaları, aşırıya kaçmamaları özellikle önemlidir.

En fazla 30 cm büyüklüğünde olan yaprakları çoğunlukla tüysü yapıya sahiptir. Çiçekleri ise beyaz renkli ve çanak yapıda olmaktadır. Yaban turpunun içinde nişasta, C vitamini yanı sıra şeker, reçine, glutamatin, eterik yağ bulunmaktadır. Bilhassa C vitamini ihtiyacı olan kişiler için en çok önerilen besinler arasında yer almaktadır.

En fazla 100 cm büyüyen turp, çoğunlukla beyaz ve krem renkli olmaktadır. Etli, damarlı ve derin kök saplı olan bitki, otsu bir yapıya sahiptir. Kendisi her ne kadar toprağın altında olsa da yapraklarından tanınan yaban turpu, parlak ve koyu yeşil yapraklara sahiptir.

Bayır Turpunun Faydaları

Solunum sistemleri rahatsızlıkları, astım ve romatizmal problemlere iyi geldiği söylenir.

Siyatiğe karşıda lapası kullanılır. Böcek sokmalarına karşı faydalı olduğu söylenmiştir.

Afrodizyak etkilerinin bulunduğuna inanılır.

Bal ile karıştırılarak yenildiğinde öksürüğü kesicidir.

Yaban turpunun suyu antibiyotik özelliği taşıdığı için kullanıldığında vücuda dinçlik ve enerji verir.

Bayır Turpu ve Bayır Turpu Tohumu Nerede Bulunur

Bayır turpu tohumu incelediğimiz kadarıyla amazon, ali baba gibi internet sitelerinde mevcut. Horseradish seeds olarak aratılırsa istenen sonuçlar bulunabiliyor. Ülkemizde doğal ortamda bayır turpu çeşitleri bulunur. Doğada yaşayan turpları bulup bunlardan faydalanmak daha mantıklı gibi görünmektedir.

İlginizi Çekebilir: