Genel, Güzellik & Bakım

Bensu Soral ile Ünlenen Kahve Maskesi Tarifi

Bensu Soral ile Ünlenen Kahve Maskesi Tarifi

Son zamanların popüler kadın oyuncularından Bensu Soral, yaptığı kahve maskesiyle de kendinden bahsettirdi. Duru güzelliğiyle tüm kadınların ilgi odağı olan genç oyuncu, güzellik sırlarından biri olarak kahve maskesini gösterince, haliyle kahve maskesi de çok konuşulur oldu.

Yıllardır insanların çokça tercih ettiği kahve maskesi nedir, nasıl uygulanır, cilde gerçekten bir katkısı var mıdır?

Kahve maskesi nedir?

Kahve maskesi, aslında bir çeşit peeling yöntemi. Üstelik çok uzun yıllardan beri de rağbet görmekte. Yani Bensu Soral kahve maskesinin tekrar gündeme gelmesini sağladı. Peeling, artık herkesin de bildiği gibi cildi ölü derilerden arındırmaya yardımcı olan, kan dolaşımını hızlandırıp gözeneklerin içinde biriken kirleri temizleyen bir cilt temizleme ve yenileme yöntemidir.

Peki, Bensu Soralla birlikte trend haline gelen bu maskede neden kahve kullanılıyor?

Kahvenin Faydaları Nelerdir

Kahve, içtiğimizde vücudumuzda birçok olumlu etki yarattığını bildiğimiz harika bir içecek olmasının yanı sıra, cilde de harici olarak uygulandığında çok faydalıdır. Cilde dikkatli bir şekide sürüldüğünde kan dolaşımını hızlandırdığından, göz altı morlukları ve şişlikleri konusunda önemli ölçüde değişiklik yaratabiliyor. Ancak göz altı öyle her malzemenin uygulanabileceği bir bölge olmadığından bu konuda dikkatli olmak, mümkünse uzman birinden destek almak gerekiyor.

Bunun dışında kahve telvesi, gözeneklerin açılmasına, cildin kirlerden arınmasına da destek oluyor. Hatta en çok bu özelliği sayesinde maske tariflerinde sık sık kendisine başvuruluyor. Gözenekleri kirlerden arındıran kahve, ayrıca gözeneklerin sıkışmasında da etkili oluyor.

Kahve, aynı zamanda cildin canlı, ışıl ışıl gözükmesine de yardım ediyor. Oluşabilecek kırışıklıkları olabildiğince engellerken kızarıklıkların da hızla geçmesine destek oluyor.

Kahve Maskesi Nasıl Yapılır

Eğer yüzünüzde aşırı yağlılık ya da aşırı kuruluk gibi şikayetleriniz yoksa sade bir Türk kahvesi hazırlayıp içinde çok az kahve ve bolca telve olacak şekilde bırakıp yüzünüze doğrudan uygulayabilirsiniz. Başka bir malzeme kullanmadan hızlıca uygulayabileceğiniz bu yöntem tahmin edeceğiniz gibi en pratik olanı.

Ancak yüzünüzün fazla kuru olduğunu düşünüyorsanız yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar kahve telvesine 1 tatlı kaşığını geçmeyecek kadar zeytinyağı ekleyebilir ve karışımı bu şekilde cildinize sürebilirsiniz. Sürerken dairesel hareketlerle sürmeyi ve telvenin o pütürlü yapısının cildinize zarar vermemesi için yavaş yavaş uygulamayı unutmayın.

Aynı şekilde kuru ciltli olanlar bu uygulamayı zeytinyağı yerine 1 tatlı kaşığı yoğurt ya da bal kullanarak da uygulayabilir.

Yağlı ciltler için uygun olabilecek kahve maskesinin tarifi şöyle: 1 tatlı kaşığı kahve telvesi, 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurt güzelce karıştırılır ve yine dairesel hareketlerle yüze hafifçe uygulanır.

Bu maskeleri uygularken dikkat edilmesi gereken şeyler: Öncelikle, telve sert uygulandığında cildi çizebileceği için kahve maskesini uygularken zarif davranmayı, maske karışımını parmak uçlarınızla cildinize yedirmeyi ve dairesel hareketlerle uygulamayı unutmamalısınız.

Bu uygulamayı yaptıktan sonra maskeyi en az 10 dakika cildinizde bekletmeye, maskeyi ılık suyla güzelce duruladıktan sonra cildinize nemlendirici sürmeye ve haftada 1 kereden fazla yapmamaya da özen göstermelisiniz.

NOT: Kahve maskesi tariflerinin her biri yüz bölgesi için olduğundan eğer cildinizin farklı bölgelerine bu uygulamayı yapacaksanız, uygulayacağınız alanın büyüklüğüne göre malzemeleri aynı oranda artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: