Alternatif Tıp, Genel

Beş dakikada hazırlanır öksürüğü bıçak gibi keser

https://www.lokmanca.com/?p=5274&preview=true

Özellikle yazdan kışa geçiş döneminde, öksürük ve soğuk algınlığı sıkça görülmektedir. Hepimizin evinde bulunan malzemelerle 5 dakikada hazırlanacak doğal ilaç bu şikayetleri bıçak gibi keser.

Zerdeçal, tarçın, zencefil ve keçiboynuzu pekmezinden hazırlanacak macun şeklindeki karışım kavanoz içinde bir hafta buzdolabında muhafaza edilebiliyor. Öksürüğün şiddetine göre günde 1 ya da 2 tatlı kaşığı alınarak bu sıkıntıdan kısa sürede kurtulmamızı sağlıyor.

ZERDEÇAL ANTİOKSİDAN

Zerdeçal vücut direncini artırır. LDL kolesterolü düşürücü özelliği de vardır. Sindirim sisteminde etkilidir. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Öksürüğe karşı iyi gelir. Bu özelliklerinden dolayı zerdeçal da mevsim geçişlerinde mutlaka kullanılmalıdır.

Zencefilin ise mide bulantıları ile midede gaz sorununa iyi gelir. Kusmalara karşı da iyidir. Mide ülseri ve gastriti olan bireyler zencefili kullanabilir. Ayrıca iyi bir antioksidandır. Vücudun direncini artırıp soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklara iyi gelir. Solunum yollarını açıcı özelliği vardır.

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ BALGAM SÖKTÜRÜYOR, AKCİĞERLERİ TEMİZLİYOR

Doğal ilacın içinde yer alan keçiboynuzu pekmezinin balgam söktürücü özelliği vardır. Keçiboynuzu pekmezinin bağışıklığı güçlendirip akciğerleri temizleme özelliği var. Aynı zamanda iyi bir antiseptiktir, iltihap söktürücü özelliği vardır. Keçiboynuzu pekmezi eklem ağrılarına da iyi gelir. Astım, bronşit, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliğinden dolayı değerli bir besindir.

TARÇIN ENFEKSİYONA KARŞI KORUYUCU

Kemik sağlığını geliştirmede ve korumada tarçın çok önemlidir. Bununla birlikte tarçın antioksidan özelliğinden dolayı virüs, bakteri, mantar gibi enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

ÖKSÜRÜĞÜ BIÇAK GİBİ KESEN KARIŞIM 5 DAKİKADA NASIL HAZIRLANIR

Yaklaşık 5 dakikada hazırlanan ve içinde 4 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi, bir yemek kaşığı zerdeçal, taze zencefil rendesi ve bir yemek kaşığı tarçın bulunan malzemeler macun kıvamına getirilir. Bu karışım macun kıvamına getirildikten sonra kavanoza konulup bir hafta buzdolabında saklanabilir. İhtiyaca göre gün içerisinde bir ya da 2 tatlı kaşığı alınabilir.

İlginizi Çekebilir: