Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Beyaz Çay İçmenin Faydaları

Beyaz çay İçmenin Faydaları

Beyaz Çay Nedir, Fiyatı Ne Kadardır, Nerelerde Satılır?

Beyaz çay da yeşil ve siyah çay gibi aynı bitkiden elde ediliyor. Bu çayı farklı kılan ise yeşil ve siyah çay gibi birtakım fermente işlemlerinden geçmiyor oluşu. Bu özelliği ise onu yüksek antioksidan içeriği ile kansere karşı koruma ve kanserle mücadele açısından diğer çaylardan üstün ve nadide kılıyor.

Tabi yüksek antioksidan içermesi klinik araştırmalarda cildin sıkılaşmasını ve tazelediğini sağladığı ortaya konulmuştur.

Dünya üzerinde en kaliteli beyaz çay Çin’in Fujian Bölgesinde üretiliyor ve silver needle- gümüş iğne adıyla anılıyor.

Güvenilir aktarlardan ya da güvenilir internet sitelerinden temin edebileceğiniz beyaz çayın 20 gr 80 TL’den satılmaktadır.

Beyaz Çay Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir

Oregon Eyalet Üniversitesince yapılan çalışmalar beyaz çayda bulunan “kateşinlerinkanserli hücre oluşumunu önlediği ve kanserli tümörlerin büyümesini durdurduğu kanıtlamıştır. Yine bu üniversitenin yayımlamış olduğu rapora göre bu çayın düzenli içilmesi cilt kanseri, göğüs kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri, pankreas kanseri, yemek borusu kanseri, yumurtalık kanseri ve mide kanserine karşı koruma sağladığı bildirilmiştir. Kanser oluşumunda etkili olan serbest radikalleri azaltarak vücuda koruma sağlar. Yine kateşin içermesinin kalp hastalıkları riskini düşürdüğü Amerikan Epidemiyoloji Dergisinde yayımlanan makalede bildirilmiştir. Gerekçe olarak da kateşin maddesinin damarları genişleterek tansiyonu düşürmesi ve kan akışını düzenlemesi gösteriliyor. Dünya üzerinde “gençlik aşısı” olarak adlandırılan beyaz çay vücuttaki kalojen yıkımını önlüyor ve yine cilde esnekliğini veren “elastin” adlı maddenin de yıkımını önleyerek sıkı, esnek ve taze bir cilde sahip olmanızı sağlıyor. Beyaz çay kilo vermenizi de sağlıyor. Uluslar arası Obezite Dergisince yayımlanan bir makalede içerdiği polifenoller ve kafein ile vücutta yağ birikimini önlüyor ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı oluyor.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir, Ne Kadar Tüketmek Gerekir?

Öncelikle 1 su bardağı klorsuz suyu kaynatın. kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve 5 dakika soğumasını bekleyin. Çünkü kaynar suya eklenmesi çayın etkisini azaltır. İdeal ısı derecesi 75 derecedir. Üzerine 2 çay kaşığı beyaz çayı ekleyip, 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ayrıca demlediğiniz suyun derecesi ne kadar düşük ise demleme süresini o kadar uzatın. Mesela 50 derecelik suda demleme süresini 13 dakika tutun.

Tatlandırmak için limon, süt kullanabilirsiniz.  Günde 3 fincan içmeniz yeterli olacaktır.

Beyaz Çay Zararı Var mıdır?

Kafein içermesinden dolayı hamile ve emziren bayanlar kullanmamalıdır. Çok aşırı tüketimi çarpıntı, kusma, yüksek tansiyon, çarpıntı gibi sorunlara neden olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: