Alternatif Tıp, Şifalı Bitkiler

Civanperçemi Faydaları ve Kullanımı

Binbir Faydasıyla Civanperçemi

İnsanoğlunun birçok rahatsızlığına şifa dağıtan civanperçemi faydaları bu yazımızda.

Civanperçemi Nedir, Hangi İsimlerle Bilinir?

Bilimsel adı “Achillea millefolium” olan bu bitki, Anadolu’da akbaşlı, barsamaotu, binbiryaprak otu, beyaz civanperçemi,sarı civan perçemi, marsamaotu, kandil çiçeği adlarıyla da bilinir.

Ünlü Herbalist Kneipp’in bir yazısında “Arada bir civanperçemi çayı içmiş olsalar, kadınlar pek çok problemle hiç karşılaşmazlardı” dediği önemli bir bitkidir. Kadınsal birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu bitki ülkemizde de şifalı bitkiler alanında ün salmış olan İbrahim Saraçoğlu tarafından da şiddetle tavsiye edilen ve birçok hastalığın tedavisinde adı zikredilen bir bitkidir.

Ülkemizde 40 yakın türü vardır. Çayı hazırlanıp içilebileceği gibi oturma banyolarında da kullanılabilir. Çayı haricen cilt için de kullanılabilir.

Birçok Kadınsal Hastalığa Şifa Dağıtıyor!

Adet (regl) düzensizliği, bunun yanı sıra adet dönemi ağrıları olan kadınların, menopoz döneminde oluşan problemlerin, yumurtalık iltihabında, döl yatağı (rahim) akıntılarında, döl yatağı kaymalarında, miyomların tedavisinde, rahim kanserinin tedavisinde oldukça faydalı bir bitkidir. Adet düzensizliği ve ağrılarının giderilmesinde çayı, yukarıdaki diğer rahatsızlıklarda oturma banyosu şeklinde kullanımı fayda sağlar.

Civanperçemi Faydaları Nelerdir?

Soğuk Algınlığına Bağlı Hastalıkların Tedavisinde Etkilidir. Bu bitkinin çayı soğuk algınlığına bağlı, grip, nezle, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıkların kolayca atlatılmasını sağlar. Balgam söktürücüdür. Kuru öksürüğü de giderir.

Akciğer Kanseri Tedavisinde Ciddi Bir Umut Oluşturuyor. Civanperçemi otu Eğir Kökü ile birlikte kullanıldığında akciğer kanserinin tedavisi için ümit vaad etmektedir. Eğer Eğir Kökü gün boyu çiğnenir, civanperçemi çayı da sabah ve akşam iki bardak içilirse akciğer kanamaları ve akciğer kanserine karşı iyileştirici etkisinin olduğu düşünülmektedir.

Güzel Bir Cilde Sahip Olmanızı Sağlıyor. Bu bitki ile hazırladığınız çayı haricen kullandığınızda cildinizi güzelleştiriyor. Ayrıca ciltte oluşan kaşıntı ve kızarıklıkları gideriyor. Egzama için de oldukça faydalıdır.

Hemoroit ve Bel Ağrılarını Gideriyor. Bitkinin taze yapraklarının sıkılmasıyla elde edilen sıvı ile günde iki veya üç kez pansuman yapılması ile hemoroit sorunundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca merhemini de bu şekilde kullanabilirsiniz.

Bel ağrılarınız için de 1 litre kaynamış suya 50 gram civanperçemi konulur ve 10 dakika bekledikten sonra süzülerek soğumaya bırakılır. Gün içerisinde 2 bardak içilir.

İştah açıcıdır. Mide kramplarına iyi gelir. Gazı alır. Gastrit belirtilerini azaltır. İdrar söktürür.

Uykusuzluğa iyi gelir. Sakinleştirici özelliği vardır.

Civanperçemi Çayı Hazırlanışı

1 tatlı kaşığı civanperçemi 1 su bardağı kaynamış suya eklenerek 3 dakika demlenir. Süzdükten sonra yudum yudum ve sıcak içilir. Günde 2 veya 3 bardak tüketmeniz yeterli olacaktır.

Oturma Banyoları İçin Hazırlanışı

Bitkinin tazesinden ince kıyılmış 2 avuç dolusu veya kurusundan 100 gramı  gece boyu soğuk suda bekletilir. Ertesi gün kaynayana kadar ısıtılır, süzülerek banyo suyuna eklenir. Oturma banyoları kadınlardaki yumurtalık iltihaplarında, rahim akıntılarının tedavisinde, döl yatağı kaymasında, miyom tedavisinde oldukça etkilidir.

İlginizi Çekebilir: