Beslenme, Genel

Bira Mayası-Ekmek Mayası Nasıl Kullanılır

Bira Mayası-Ekmek Mayası Nasıl Kullanılır

Bira Mayası (Ekmek Mayası) Hakkında Bilgi

Bira Mayası aynı zamanda ekmek mayası olarak da bilinir ve aslında mantar kültüründen başka bir şey değildir. Bu kültür, hamur içerisinde mayalandığında, mayalanma ve pişme işlemi bitiminde alkol kalıntısı bırakmaz.

Bu maya ile alkol oluşumu uzunca bir fermantasyon gerektirmektedir.

Bira mayası B grubu vitaminleri yönünden çok zengindir aynı zamanda; protein, krom ve selenyum, potasyum, kükürt, manganez, magnezyum açısından da zengindir. B vitaminlerden, tiamin (B1 vitamini), riboflavin (B2), niasin (B3) ve B6 ile B9(folik asit) vitaminlerini içerir. Aynı zamanda zengin bir protein kaynağıdır.

Ekmek mayası özellikle koyu kabuklu meyvelerde ( siyah üzüm, siyah erik gibi ) zamanla meydana gelen beyaz tabaka içerisinde doğal olarak bulunmaktadır. Bu maya ayrıca bilimsel araştırmalarda da kullanılan bir mayadır ve bira mayasının gen dizilimi ile insan genomu dizilimi arasında %23 ortak yönü olduğu bilinmektedir.

Ekşi maya en eski ekmek mayası türüdür ve binlerce yıl insanlar tarafından kullanılmıştır.

Ekmek Mayasının Faydaları Nelerdir

Makul ölçülerde diyet içerisine alınan ekmek mayası karaciğeri temizlemektedir. Karaciğerde yağ birikimini de önlemektedir. Sporcular ve anne adayları için mükemmel bir vitamin, mineral ve protein kaynağıdır. Bu amaçla ekmek mayası süte karıştırılmakta veya belli ölçüde hamura katılarak mayalı ekmek şeklinde tüketilmektedir.

Folik asit bakımından zengin olduğundan anne adayları ve anne karnında gelişmekte olan bebekler için önemlidir. Bilindiği gibi folik asit, demir emilimini arttırdığından kansızlık için önemli bir bileşendir. Hamilelik döneminde folik asitin yeterli miktarda alınması önemlidir.

Bira mayası, sinir sisteminin sağlığı için önemli olan B kompleks vitaminlerini içerdiğinden sinir sisteminin sağlığı açısından bazı faydaları vardır. Özellikle strese karşı bir takım olumlu etkilerinden söz edilebilmektedir.

Ekmek mayası içerisinde şeker ve sodyum bulunmamaktadır. Ayrıca; kan şekerini dengeleyecek ve insulin üretimini teşvik edecek krom ve çinko gibi bazı bileşikleri içermektedir. Bunların dışında, bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırıyor.

Bira mayası aynı zamanda cilt bakımı ve saç bakımı için de kullanılıyor. İçeriğindeki kompleks bileşikler ile saçların ve cildin ihtiyacı olan mineralleri ve vitaminleri cilde sunuyor. Bunun için bir miktar maya su içinde eritilerek saçlara maske uygulaması yapılabilir veya süt içerisinde eritilerek cilde bir tabaka halinde sürülebilir. Cilt ve saçlara maya uygulamanın başka avantajları da var. Zengin bir protein kaynağı olan bira mayası ile cilt ve saçların beslenmesi sağlanabilir ve saç dökülmesi, cilt kırışıklıkları gibi sorunlara fayda gösterebilir.

Bira Mayası Nasıl Kullanılır

Mayanın en doğru kullanım şekli; mayalı tam tahıllı ekmek, turşu, sirke, yoğurt, ayran, kefir şeklinde tüketmektir. Evde kendi maya kültürünüzü de yapabilirsiniz. Bunun için en eski metotlardan birisi ekşi maya yapmaktır. Bunun dışında haftada bir kaç gün bir su bardağı süt içerisine katılacak çeyrek çay kaşığı maya’da tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir: