Alternatif Tıp, Güzellik & Bakım

Bıttım Sabunu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bıttım Sabunu Nedir, Faydaları Nelerdir?

BITTIM SABUNU HAKKINDA BİLGİ VE BU SABUNUN CİLT VE SAÇ BAKIMINDAKİ FAYDALARI…

Bıttım sabunuSiirt ve M ardin illerimizde üretimi yapılan doğal bir sabun çeşididir. Bıttım; fıstığın yabani hali olan menengiç ağacına bölge insanın verdiği addır. Bıttım sabunu işte bu menengiç yağından elde edilmektedir.

Diğer sabunlara nazaran kendi kokusunu, şifasını kendinde barındıran özel bir sabundur. Yani aroması için ayrı esansiyel yağlar eklenmeyen, şifasını etkinleştirip artırmak için ayrı bileşikler, sabun yağı için ayrı bir yağ eklenmeyen nadide bir özellik taşımaktadır.

Cilt Bakımına Bıttım Sabunu Faydaları

Ham maddesi olarak adlandırabileceğimiz menengiç yağının içeriğinde bulunan uçucu yağlar ve diğer bileşenler bu sabuna antiseptik adı verilen mikrop öldürücü özellik katmaktadır. Bu yönü ile ciltte oluşan bazı hastalıklara karşı bu sabun tedavi edici özellik taşımaktadır.

Bıttım sabunu ciltte oluşan egzama, mantar, sivilce gibi sorunlara karşı doğal bir çözümdür. Sivilce sorunu olanlarında gönül rahatlığı ile kullanabilecekleri sivilce sabunu özelliği gösterilmektedir.

Bıttım Sabununun Saça Faydaları

Düzenli kullanımı saç dökülmesini önlemekte, saçta oluşan kepek ve yağlanma sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır. Bununla birlikte bu sabunun saç beyazlamalarına da iyi geldiği, saç beyazlamalarını durdurduğu da söylenmektedir. Saç derisinde oluşan bakterileri ortadan kaldırır.

Kullanımı İle İlgili Birkaç Hatırlatma

Bıttım sabunu kullanımı düzenli olması gereken organik bir sabundur. Bunun için tesiri görülmediği düşüncesiyle kullanımı terk edilmemelidir. Ayrıca saç için kullanıldığında tesirini düşürmemek için kimyasal içerikli şampuanlar kullanılmamalıdır. Yine saç için kullanıldığında saçlarınızı iyice ıslattıktan sonra bu sabunu sürün ve köpürtün. Masaj yapar tarzda iyice yedirin ve ardından durulayın.

Hakiki Bıttım Sabununu Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Piyasada organik olduğu söylenerek satılan yığınla bıttım sabunu bulunmaktadır. Bunun için ilk tavsiyemiz eğer imkanınız var ise Siirt veya Mardin illerinden bu sabunu temin etmeniz olacaktır. Bir de fiyatı ucuz olanlarının içerisine defne ve zeytinyağı katılarak orijinalliği bozulmaktadır.

Aldığınız sabundan emin olmak için deneyebileceğiniz diğer bir yöntem de kokusundan ayırt etmek olacaktır. Bu sabun menengiç kahvesi gibi kokar ve diğer sabunlardan farklıdır. Üçüncü bir yöntem de üretim tarihini sormak olacaktır. Çünkü ilk üretiminde rengi yeşil olur. Zamanla rengi sarıya dönmektedir.

İlginizi Çekebilir: